Rodzaje gleb – kompletny przewodnik

gleba

Przekształcenie Twojego ogrodu w kwitnący sukces zależy od tego, czy zorientujesz się w rodzajach gleby. Wygląda na to, że może być zaangażowana nauka i jest – do pewnego stopnia. Dobrą wiadomością jest to, że to łatwa nauka.

Kluczem jest upewnienie się, że wyhodujesz odpowiednią roślinę na odpowiedniej glebie. Jeśli twoje rośliny nie radzą sobie tak dobrze, jak się spodziewałeś, może to być spowodowane tym, że nie rozwijają się w glebie, którą masz w swoim ogrodzie. Na przykład sadzenie roślin kochających wilgoć w suchych glebach doprowadzi do słabych wyników i mniej szczęśliwych roślin.

Rodzaje gleby są klasyfikowane według koloru gleby, wielkości cząstek, ilości materiału organicznego oraz ilości i rodzaju minerału w glebie. Ważna jest również zawartość procentowa piasku, mułu i gliny. W przypadku większości ogrodników termin „gleba” odnosi się do górnych 40 cm gruntu, w którym sadzisz.

Będziesz także musiał wykonać test pH, aby określić stosunek kwasowy lub zasadowy gleby, aby uzyskać pełny obraz jej składu.

JAKIE SĄ GŁÓWNE RODZAJE GLEBY?

Istnieje mieszanka gleby i zależy to w dużej mierze od geografii i miejsca zamieszkania, ale można je podzielić na główne grupy.

W Stanach Zjednoczonych istnieją trzy główne rodzaje gleby: piasek, muł i glina, z wieloma podziałami na „glinę gliniastą piaszczystą”, „glinę pylastą” i tak dalej.

W Wielkiej Brytanii występują cztery główne typy gleb: gliniaste, piaszczyste, wapienne i gliniaste, a także rzadziej spotykane gleby pylaste i torfowe.

JAK POZNAJESZ RODZAJE GLEBY?

Istnieje kilka sposobów sprawdzania rodzaju gleby. Często najłatwiej jest po prostu spojrzeć na glebę i będzie to oczywiste, szczególnie jeśli jest piaszczysta lub gliniasta.

Ewentualnie wykop trochę i zajmij się nim, aby zobaczyć, jak to jest. Innym sposobem jest skontaktowanie się z lokalną grupą ogrodniczą, która powinna być w stanie rzucić trochę światła.

Lub wypróbuj ten łatwy test na wstrząsanie błotem, który wkrótce powie Ci, jaki rodzaj gleby masz, jeśli nadal nie jesteś pewien.

JAK WYKONAĆ TEST „WSTRZĄSANIA BŁOTEM”?

Napełnij przezroczysty słoik do dwóch trzecich pełnych wody, a następnie dodaj ziemię ogrodową, aby napełnić go do góry. Dobrze wstrząśnij, aby wstrząsnąć glebą i wodą, a następnie pozostaw na kilka dni, aby się uspokoiły, nie naruszając jej.

 • Gdy cząstki osadzają się w warstwy, można zobaczyć, na przykład, że cięższe cząstki piasku osadzają się na dnie, podczas gdy materia organiczna unosi się na górze.
 • Gleby gliniaste i ilaste są widoczne jako mętna woda z warstwą cząstek na dnie.
 • Gleby piaszczyste pozostawiają wodę czystą, a większość cząstek tworzy warstwę na dnie.
 • Gleby torfowe powodują, że cząsteczki unoszą się na powierzchni, a woda jest lekko mętna z cienką warstwą na dnie.
 • Gleby kredowe pozostawiają na dnie warstwę białych fragmentów, które wyglądają jak żwir, a woda staje się bladoszara.
 • Gleby gliniaste są wskazane, jeśli woda jest ogólnie czysta z warstwowymi cząstkami na dnie, a najdrobniejszymi cząstkami na górze.

Teraz, gdy znasz już typ gleby, wystarczy, że sprawdzisz, czy nie musisz wprowadzać w niej jakichkolwiek ulepszeń, a następnie wybierz rośliny, które dobrze się rozwijają w tych warunkach.

JAK ULEPSZAĆ GLEBĘ?

Wszystkie rodzaje gleby zyskują na poprawie, niezależnie od ich składu. Oto, co musisz wiedzieć:

 • Nakarm glebę tak, jak karmisz rośliny i upewnij się, że ma wystarczającą ilość kluczowych składników odżywczych (takich jak azot, fosfor i potas), dodając nawozy.
 • Dodaj więcej składników odżywczych, aby poprawić jego teksturę, takich jak kompost, obornik lub inna materia organiczna.
 • Odnów swoją glebę za pomocą upraw „zielonego nawozu”, takich jak rośliny strączkowe, koniczyna i gryka, z których wszystkie dodają do gleby azot w celu napowietrzenia, drenażu i tekstury.
 • Jeśli to możliwe, dodaj żywe organizmy, takie jak robaki, grzyby mikoryzowe i inne pożyteczne owady, aby przyspieszyć kompostowanie i rozprowadzać składniki odżywcze w glebie.
 • Napowietrza glebę gliniastą, która jest bogata i ciężka i korzysta z napowietrzania i dodatku materiału organicznego w celu poprawy struktury gleby.
 • Dodaj masywną materię organiczną do kredowej gleby, aby poprawić ją jako podłoże do uprawy.

6 NAJPOPULARNIEJSZYCH TYPÓW GLEB

1. GLEBA GLINIANA

Gleba gliniana jest grudkowata i lepka, gdy jest mokra, a twarda jak skała, gdy jest sucha, co utrudnia uprawę. Odwadnia się bardzo powoli, ale jeśli drenaż zostanie poprawiony, rośliny będą się dobrze rozwijać, ponieważ gleba gliniasta może być bogata w składniki odżywcze. Wiosną gleba powoli się nagrzewa, a kopanie jest trudne, aby przygotować grunt pod rośliny.

Jak mogę ulepszyć gliniastą glebę?

Jesienią widelcem jest dużo masywnej materii organicznej, takiej jak dobrze zbutwiały obornik lub kompost ogrodowy, aby gleba była bardziej urabialna.

Jeśli przekopujesz swoją działkę jesienią, zostaw glebę w ciężkich grudach. Alternatywne zamrażanie i rozmrażanie zimowej pogody pomaga rozbić strukturę gleby gliniastej, aby była bardziej krucha, więc jeśli zostawisz ciężkie bryły, mróz ma większy obszar do pracy

Większość gleb gliniastych ma odczyn kwaśny. Sprawdź swoją glebę za pomocą zestawu testowego i jeśli jest kwaśna, zastosuj wapno, aby zneutralizować kwasowość i zachęcić pożyteczne bakterie, a także sprawić, by gleba była bardziej krucha, aby poprawić drenaż.

Kompostowane wodorosty i zwapniałe odżywki z wodorostów również pomagają otworzyć glebę gliniastą i poprawić drenaż.

Jakie rośliny rozwijają się w gliniastej glebie?

Ziemniaki pomagają rozbijać ciężką gliniastą glebę i dobrze się rozwijają, ponieważ nie potrzebują dobrej gleby, aby dobrze funkcjonować . Warzywa letnie, takie jak fasola, groch i kapusta, mogą również przynosić wysokie plony, jeśli są sadzone w glebie gliniastej.

Większość owoców miękkich dobrze sobie radzi, podobnie jak drzewa owocowe, takie jak jabłka, gruszki i śliwki, a także drzewa i krzewy ozdobne.

Róże rozwijają się również na glinie, ponieważ ciężka gleba zakotwicza ich korzenie, gleba zatrzymuje wilgoć (co lubią), a także jest bogata w potaż, który je karmi. Czarnooka Susan i złoty pręt również będą się dobrze rozwijać.

2. GLEBA PIASZCZYSTA

Piaszczysta gleba jest ziarnista i ma otwartą teksturę, co oznacza, że ​​działa jak sito. Łatwo wysycha, szybko wysycha i jest łatwy w uprawie. Piaszczysta gleba na wiosnę szybko się nagrzewa, ale zwykle zawiera mniej składników odżywczych, ponieważ są one często wypłukiwane podczas mokrych okresów.

Jak mogę poprawić piaszczystą glebę?

Zawsze będzie potrzebować więcej nawozu niż cięższe gleby. Dzieje się tak, ponieważ bez względu na to, jak bardzo go ulepszysz, dobroć ma tendencję do wypłukiwania.

Wykop dużo masywnej materii organicznej, takiej jak dobrze zbutwiały obornik lub kompost ogrodowy. Pomoże to uczynić glebę bardziej gąbczastą, aby powstrzymać parowanie wody. Możesz także spróbować mulczowania, aby utrzymać wilgoć w glebie podczas gorących okresów.

Uprawiaj rośliny okrywowe, aby utrzymać wilgoć. Ich korzenie pomogą ustabilizować glebę i zatrzymać wilgoć.

Nie przekopuj swojej gleby do wiosny. Jesienne kopanie, po którym następują przymrozki, jeszcze bardziej niszczy gleby piaszczyste.

Jakie rośliny rozwijają się w glebie piaszczystej?

Istnieje wiele roślin kochających piaszczystą glebę, więc wybieraj. Podczas ogrodnictwa na glebie piaszczystej wybieraj rośliny z etykietami wskazującymi, że będą szczęśliwe na suchych, nieurodzajnych glebach.

Dobrze spiszą się krzewy i pnącza takie jak bambus, buddleia, wawrzynek, hebe i mahonia.

Kwiaty i zioła, takie jak wrzos, lawenda, rozmaryn i szałwia, piołun i kwiaty koc jak piaszczysta gleba.

Rośliny okopowe warzyw, takie jak marchew, pasternak i ziemniaki, rozwijają się w piaszczystej glebie.

3. GLEBA MULISTA

Ten rodzaj gleby jest żyzny i zazwyczaj bardzo bogaty w składniki odżywcze. Zatrzymuje wilgoć, jest lekki i łatwo się zagęszcza. Gleba mulista jest łatwa w uprawie i jest prawdziwym atutem Twojego ogrodu, o ile starannie zarządza się drenażem.

Jak mogę poprawić glebę pylastą?

Dodanie kompostowanej materii organicznej jest zwykle potrzebne w celu poprawy drenażu, jednocześnie dodając korzystne składniki odżywcze. Pomaga również wiązać cząsteczki gleby, aby stworzyć lepszą strukturę.

Gleba mulista składa się z drobnych cząstek, które można łatwo zagęszczać, stąpając po powierzchni.

Ten rodzaj gleby jest podatny na wypłukiwanie przez opady deszczu i erodowanie przez wiatr, jeśli znajduje się na odsłoniętym miejscu i nie jest obsadzony. Dlatego upewnij się, że nie zostawiasz gołej gleby.

Jakie rośliny rozwijają się w mulistej glebie?

Krzewy, pnącza, trawy i byliny, takie jak mahonia, irysy i len nowozelandzki, podobnie jak to podłoże uprawowe. Wilgotne drzewa, takie jak wierzba, brzoza, dereń i cyprys dobrze radzą sobie na glebach mulistych. Większość upraw warzyw i owoców rozwija się na glebach mulistych, o ile istnieje odpowiedni drenaż.

4. GLEBA TORFOWA

Gleby torfowe są bardzo bogate w materię organiczną, ponieważ składają się z niej głównie. Oznacza to, że są bardzo płodne. Zatrzymują również dużo wilgoci. Jednak w ogrodach rzadko można znaleźć gleby torfowe. Gleba torfowa jest ciemniejsza i wydaje się wilgotna i gąbczasta ze względu na wyższy poziom torfu. To gleba kwaśna, co oznacza, że ​​zawiera mniej składników odżywczych. Wiosną gleba szybko się nagrzewa.

Jak mogę poprawić glebę torfową?

Gleba torfowa świetnie nadaje się do uprawy roślin po zmieszaniu z bogatą materią organiczną, kompostem i wapnem w celu zmniejszenia kwasowości. Możesz również użyć poprawek do gleby, takich jak naturalny nawóz pył lodowcowy, jeśli gleba jest kwaśna.

Jakie rośliny rozwijają się w glebie torfowej?

Dobrze radzą sobie krzewy takie jak wrzos, kamelia i rododendron. Rośliny warzywne, takie jak kapustne, strączkowe, okopowe i sałatowe, dobrze rozwijają się na dobrze przepuszczalnych glebach torfowych.

5. GLEBA KREDOWA

Gleby kredowe są często płytkie i przepuszczalne. Są one zazwyczaj bardziej uziarnione i ogólnie bardziej kamieniste w porównaniu z innymi glebami. Jeśli w mieszance jest również glina, poziomy składników odżywczych mogą być wyższe, a gleba będzie miała większą zdolność zatrzymywania wody. Gleba kredowa jest zasadowa i może być lekka lub ciężka. Dodana materia organiczna może szybko się rozkładać, co utrudnia utrzymanie płodności.

Jak mogę poprawić kredową glebę?

Wykop dużo materii organicznej, aby poprawić zatrzymywanie wilgoci i dobroczynność gleby, która może szybko wypłukać. Upewnij się, że robisz to regularnie, aby utrzymać wysoką żyzność gleby.

W niektórych przypadkach może być konieczne rozbicie podglebia, aby uzyskać wystarczającą ilość wilgoci dla korzeni roślin. Rozbij kredę na głębokość 75 cm, aby korzenie roślin mogły się rozłożyć i lepiej ugruntować. Rośliny mulczujące z materią organiczną, aby pomóc zachować poziom wilgoci. Karmazynową koniczynę i wykę można uprawiać, aby pomóc w wiązaniu azotu w glebie, jeśli uprawiasz warzywa.

Jakie rośliny rozwijają się w kredowej glebie?

Wiele krzewów, pnączy i bylin zielnych rozwija się na glebach wapiennych. Najlepsze do wyboru to powojniki, geranium, goździk, dzwonek i lawenda.

6. GLEBA GLINIASTA

To jeden z najlepszych rodzajów gleby dla ogrodników. Składa się ze zrównoważonej mieszanki gliny, piasku i mułu, która unika skrajności gleb gliniastych lub piaszczystych. Dzięki temu jest żyzna, przepuszczalna i łatwa w uprawie. Czuje delikatną teksturę i lekko wilgotną, idealną równowagę.

Wiosną glina szybko się nagrzewa, ale latem nie wysycha szybko, co jest idealne. Zwykle jest kwaśny.

Jak mogę poprawić gliniastą glebę?

Mimo że gleby ilaste są pełne składników odżywczych, nadal ważne jest regularne dodawanie materii organicznej. Płodozmian, sadzenie zielonych roślin nawozowych, stosowanie ściółki oraz dodawanie kompostu i organicznych składników odżywczych są niezbędne do zachowania witalności gleby.

Jakie rośliny rozwijają się w gliniastej glebie?

Jesteś rozpieszczany wyborem. Dobrze radzą sobie pnącza, bambusy, byliny i krzewy. Większość upraw warzywnych i jagodowych rozwija się dobrze, ponieważ gliniasta gleba jest zwykle najbardziej produktywna ze wszystkich rodzajów gleb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *