Jak zaprojektować sypialnię? Porady ekspertów

wnetrze sypialni

Funkcjonalnie każda sypialnia, w tym sypialnia główna, sypialnia każdego członka rodziny i pokoje gościnne, powinna zapewniać spokojny i regenerujący sen, który jest niezbędny dla dobrego zdrowia.

Ale w przeciwieństwie do wspólnych przestrzeni w domu, sypialnie mogą odpowiadać gustom i potrzebom jednej lub dwóch osób i pozwalają na stworzenie bardzo indywidualnego wyglądu.

Mogą również zmaksymalizować komfort, aby promować relaks, i są to pomieszczenia, w których można dokonywać bardziej luksusowych wyborów wyposażenia, ponieważ nie będą narażone na zużycie i ruch pieszy w innych częściach domu.

Niezależnie od tego, czy pracujesz nad pomysłami sypialni z projektantem wnętrz, czy samodzielnie przebudowujesz, nasze porady ekspertów zainspirują Cię.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ SYPIALNIĘ?

Projektując sypialnię, weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, naturalne światło dzienne, orientację, cechy architektoniczne itp., biorąc pod uwagę potencjalne korzyści, jakie niosą ze sobą, a także wszelkie problemy, które pojawiają się, aby znaleźć rozwiązanie.

UKŁAD SYPIALNI

Układ sypialni ma kluczowe znaczenie przy każdym aranżacji sypialni, więc zacznijmy od proporcji pomieszczenia – jest to szczególnie ważne, gdy patrzymy na małe układy sypialni .

Powinno to obejmować nie tylko dostępną powierzchnię podłogi, ale także wszelkie wyzwania związane z ogólnym kształtem i funkcjami, takimi jak na przykład wnęki. Ważne jest również to, czy ma skośny sufit do pracy i ogólnie dobrą wysokość.

Wielkość sypialni jest oczywiście kluczowa. Małe sypialnie powinny umożliwiać przejście przez przestrzeń, a także dopasowanie wymaganych mebli do sypialni. I odwrotnie, jeśli sypialnia jest duża, meble powinny być proporcjonalne do przestrzeni. Ale wymiary pomieszczenia, szczególnie jeśli jest małe, będą miały również wpływ na wybór wystroju, podłóg i zabiegów okiennych.

Światło dzienne, które dociera do sypialni i jej orientacja, będzie miało również wpływ na kolory ścian i podłogi, a także na oświetlenie i okna.

Północne światło wydobywa chłodne odcienie koloru, więc pomieszczenie skierowane w tę stronę powinno mieć wpływ na wybór wystroju. Tymczasem należy pamiętać, że pokoje wychodzące na wschód mają cieplejsze światło poranne i chłodniejsze światło popołudniowe, a w przypadku pomieszczeń wychodzących na zachód jest odwrotnie.

Zbadamy, w jaki sposób wszystkie te cechy pokoju mogą wpłynąć na twoje wybory w poszczególnych sekcjach poniżej.

ROZWAŻ UKŁAD SYPIALNI

Rozpocznij układ sypialni od pozycji łóżka, ponieważ jest to największa i najważniejsza cecha pokoju. W większości sypialni wybór pozycji będzie ograniczony ze względu na stałe elementy, takie jak okna i drzwi, których łóżko nie powinno blokować.

Jeśli masz taką możliwość, umieszczenie łóżka naprzeciwko drzwi po wejściu do pokoju sprawi, że stanie się ono centralnym punktem, gdy tylko wejdziesz do pokoju, ale rozważ również umożliwienie widoku z niego, jeśli okno oferuje dobry widok.

Starannie przemyślane pomysły na łóżka również będą miały znaczenie – projekt, wielkość, szerokość i wysokość łóżka będą miały wpływ na układ sypialni. Pamiętaj, aby wybrać najlepszy materac do swoich potrzeb związanych ze snem.

Upewnij się, że jest miejsce na szafki nocne po obu stronach łóżka dla dwóch osób i dostęp do łóżka z obu stron i końca. Jednak w mniejszych sypialniach jednoosobowych łóżko może wymagać ustawienia w rogu, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń komunikacyjną.

Jeśli nie masz wydzielonego miejsca na pomysły na garderobę , schowek na ubrania i buty zajmie sporo miejsca. Również na liście życzeń może znajdować się toaletka, ławka w nogach łóżka, fotel(e) tworzące część wypoczynkową, konsola telewizyjna i inne mniejsze pomysły na przechowywanie w sypialni .

Kluczowym krokiem przy planowaniu projektowania sypialni jest sporządzenie planu w skali na papierze milimetrowym w tradycyjny sposób lub za pomocą planera online.

Zastanów się nad rozmieszczeniem mebli i ich rozmieszczeniem, i upewnij się, że będzie wystarczająco dużo miejsca do poruszania się, tak jak w szarej sypialni pokazanej poniżej. Jest to moment, w którym być może będziesz musiał zmienić wybór mebli poza podstawowymi elementami małej sypialni.

WYBIERZ PODŁOGĘ DO SYPIALNI

Ponieważ każdego ranka wchodzisz na podłogę do sypialni bosymi stopami, ciepło i komfort są niezbędnymi cechami. Dywan zapewni to na całej przestrzeni i może być Twoimi preferencjami.

Pamiętaj, że w sypialni nie widać ruchu pieszego z innych obszarów, więc dywan może być lżejszy niż w innych miejscach w domu.

Możesz również chcieć wybrać głębszy stos niż gdzie indziej, ponieważ spłaszczenie nie będzie problemem, jak w salonach . Poszukaj saksonii, aksamitu lub pluszu, aby uzyskać miękkość i wybierz wełnę w luksusowych sypialniach .

Podłoga z twardego drewna wnosi do sypialni piękno natury i jest pożądaną alternatywą dla dywanu w przestrzeni. Chociaż nie jest to chłodna powierzchnia, połączenie jej z dywanikiem pod łóżkiem jest lepsze, aby zapewnić maksymalny komfort pod stopami po wstawieniu z łóżka.

„W tej przepięknej sypialni głównej wybraliśmy ciężko pracujące podłogi z twardego drewna do powiększenia przestrzeni pokoju z miękkim, neutralnym dywanikiem oushak ułożonym pod łóżkiem” – mówi Maggie Griffin, założycielka i główna projektantka Maggie Griffin Design . „Wygląd jest ponadczasowy i podnosi również przestrzeń”.

POMYŚL O MEBLACH DO SYPIALNI

Sypialnia z widokiem na wybrzeże, drewnianą podłogą, kominkiem i dziełami sztuki. Łóżko jest centralnym elementem, gdy decydujesz, jak zaprojektować sypialnię i powinno być dopasowane do jego mieszkańców oraz pokoju.

Najlepiej byłoby, gdyby była o 10 do 15 cm dłuższa niż wysokość najwyższego śpiącego, a każda para powinna móc leżeć z rękami za głową i łokciami bez kontaktu.

Jeśli poszukujesz tradycyjnych pomysłów na sypialnię , łóżka ramowe z metalu lub drewna są najlepszym uzupełnieniem pokoju, a łóżka tapicerowane to stylowy, nowoczesny wybór z miękką w dotyku. Zwróć uwagę na pomieszczenie o odpowiedniej wysokości z plakatem lub łóżkiem z baldachimem. Dostępne są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne opcje.

W małym pokoju czyste linie nowoczesnego projektu łóżka mogą zmaksymalizować przestrzeń – unikaj ozdobnych lub ciężkich ram, które będą wizualnie lub fizycznie robiły wrażenie.

Szafki nocne powinny być proporcjonalne do pomieszczenia i mogą zapewnić wymagany poziom przechowywania. Jeśli mają służyć tylko jako miejsce na lampkę i do czytania przy łóżku, mogą być bardziej finezyjne, podczas gdy wersje z szufladami zwiększają przestrzeń do przechowywania.

Wybierz pomiędzy wolnostojącą szafą lub wbudowaną szafą, aby zapewnić przechowywanie ubrań. Te ostatnie mogą być preferowane w pomieszczeniach o niewygodnych kształtach, ze skośnymi sufitami oraz w małych sypialniach, ponieważ są one zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​przestrzeni.

Komoda lub komoda zapewnia miejsce na złożone przedmioty w pomieszczeniach, w których nie jest częścią szafy. W małym pomieszczeniu wybierz wysoką pionową szufladę, aby uniknąć zapełniania powierzchni podłogi.

We wszystkich, z wyjątkiem najmniejszych sypialni, mile widziane są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne pomysły na toaletkę .

Weź również pod uwagę meble do sypialni, takie jak ławka na końcu łóżka – która może zawierać schowek – i konsola telewizyjna, jeśli ekran nie ma być montowany na ścianie.

W przypadku większych sypialni fotel lub część wypoczynkowa jest mile widzianym dodatkiem, dzięki czemu pokój jest spokojnym schronieniem i można go podzielić na strefy za pomocą dywanika.

STWÓRZ ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE SYPIALNI

Sypialnia wymaga schematu oświetlenia, aby pomieścić różne czynności, a także zapewnić ogólne oświetlenie, gdy światło dzienne nie jest wystarczające.

Wnętrze „W sypialni, często zalecane podejścia warstwowego, kiedy myśli o oświetleniu, mówi Emma Sims-Hilditch, dyrektor kreatywny z Londynu i Gloucestershire oparte projektantów Sims Hilditch .

„Obejmuje to gamę lamp sufitowych, podłogowych, stołowych i ściennych, które pozwalają naszym klientom zmieniać nastrój przestrzeni, gdy jest to wymagane.

„Zważywszy, że łagodniejsze światło może być przydatne w niektórych częściach sypialni, aby stworzyć uspokajającą estetykę, zalecamy zainstalowanie oświetlenia zadaniowego przy łóżku, jeśli nasi klienci są zapalonymi czytelnikami”.

Pomysły na inteligentne oświetlenie sypialni , takie jak lampy wiszące lub żyrandole, pasują do pokoi z wyższymi sufitami, podczas gdy oprawy podtynkowe będą niezbędne w tych z niskimi sufitami, a wszystkie mogą zapewnić nastrojowe oświetlenie pomieszczenia.

Obok łóżka lampy stołowe wprowadzają oświetlenie zadaniowe do czytania, ale w przypadku małej sypialni, wybór pomysłów na oświetlenie ścienne w sypialni , takie jak kinkiety lub lampy wiszące, może być lepszy, jeśli stolik nocny nie pasuje lub jego powierzchnia jest zbyt mała.

Zapewnij także oświetlenie zadaniowe na toaletce, aby ułatwić sobie przygotowanie. Tymczasem lampa podłogowa może wyglądać stylowo w części wypoczynkowej, zapewniając oświetlenie tej strefy pomieszczenia.

W pomieszczeniu z odsłoniętymi belkami i sklepionym sufitem, taśmy LED mogą pięknie oświetlić tę funkcję, aby pokazać tę funkcję, a także można je wykorzystać jako oświetlenie dodatkowe nad stałym wezgłowiem łóżka . Oświetlenie można również wkomponować w stolarkę, np. w regały, w celu podkreślenia eksponowanych przedmiotów, aby uczynić pomieszczenie bardziej nastrojowym.

Warto wybrać oprawy, które są kompatybilne ze ściemniaczem, dzięki czemu można precyzyjnie dostosować poziom oświetlenia do pory dnia. Pomyśl również o rozmieszczeniu włączników światła.

„Ustawiaj przełączniki w pobliżu drzwi, a także przy łóżku, dzięki czemu nie musisz wstawać, aby je wyłączyć i wracać do łóżka w ciemności” – mówi Peter Bowles, założyciel i dyrektor generalny Original BTC .

ZDECYDUJ SIĘ NA WYSTRÓJ SYPIALNI

Myśląc o tym, jak zaprojektować sypialnię pod kątem wystroju, należy wziąć pod uwagę jej wielkość i orientację, a także osobiste preferencje.

Wywołanie atmosfery spokoju i relaksu w przestrzeni do spania ma kluczowe znaczenie, ale najlepsze kolory sypialni obejmują na przykład miękkie biele, szarości lub inne delikatne neutralne odcienie błękitu i zieleni.

W przypadku małych pomieszczeń jasne kolory, które wydają się oddalać od oka, mogą być preferowane, aby wizualnie powiększyć pomieszczenie, ale pamiętaj również o orientacji pomieszczenia. W świetle północnym jasna barwa o szarej lub zielonej podstawie będzie wyglądać jeszcze fajniej.

Zamień na taki, który ma żółtą podstawę, a jeśli chcesz poczuć się jak w kokonie, ciemne sypialnie to droga.

„Jasna zieleń jest doskonałym wyborem do pomieszczeń wychodzących na północ ze względu na ich ciepłe odcienie i jest bardzo elastyczna, uspokajająca i niezawodnie łączy się zarówno z ciemnymi, jak i neutralnymi kolorami, aby stworzyć idealną kombinację pomieszczeń” – mówią współzałożyciele COAT Paints Rob Abrahams i Rob Green.

Pokoje wychodzące na południe mają ciepłe światło, które ułatwia wybór, ale pamiętaj o zmieniającym się świetle każdego dnia w pokoju wychodzącym na wschód lub zachód i unikaj kolorów, które wieczorem będą wyglądać zbyt chłodno dla pokoju skierowanego na wschód. , lub może być przytłaczający wieczorem w sypialni od strony zachodniej.

Przed zatwierdzeniem przetestuj kolory farb w różnych warunkach oświetleniowych.

Rozważ monochromatyczną kolorystykę sypialni, malując ściany, listwy, listwy przypodłogowe i ramy okienne w tym samym kolorze, aby uzyskać kojący i harmonijny efekt.

Tapety na wszystkich czterech ścianach lub za łóżkiem dodają dekoracyjnych detali i nie zaniedbuj innych pomysłów na dekoracje ścienne do sypialni , w tym grafiki, draperii i półek do eksponowania przedmiotów dekoracyjnych.

OKNA SYPIALNI

Zabiegi na okna w sypialni muszą zachować równowagę. To, na ile prywatności powinni sobie pozwolić, zależy od sytuacji w pomieszczeniu. Tymczasem, ile światła muszą blokować, będzie zależeć od tego, czy cieszysz się, że obudzi cię światło dzienne, czy też oświetlenie uliczne wdziera się do pokoju.

Do wyboru jest wiele pomysłów na zasłony do sypialni , w zależności od Twoich potrzeb i stylu. Jeśli blokowanie światła jest kluczowe, poszukaj zasłon okiennych w cięższych tkaninach lub zastosuj zaciemniającą podszewkę w zasłonach lub zasłonach. Okiennice do plantacji mogą również zaciemniać pomieszczenie zgodnie z wymaganiami i zapewniać prywatność.

Zapewnienie możliwości rozsunięcia zasłon z dala od okna i podciągniętych nad nim rolet, aby zmaksymalizować naturalne oświetlenie, jest szczególnie ważne, gdy okna są małe lub naturalne światło jest ograniczone przez położenie domu.

Firanki zapewniają prywatność, a jednocześnie wpuszczają światło i mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu z zasłonami do dekoracji okien w dzień i w nocy. Nakładanie warstw zarówno zasłon, jak i odcieni może również zapewnić elastyczność i eleganckie detale.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ WŁASNĄ SYPIALNIĘ?

O ile nie przeprowadziłeś się do domu, każdą przebudowę sypialni można rozpocząć od analizy tego, co jest przyjemne i praktyczne w obecnym pokoju, a co nie. Zastanów się zarówno nad tym, czego wymaga się od sypialni pod względem jej funkcji, jak i wyglądem, który chcesz stworzyć.

Zbieraj inspirujące obrazy z Homes & Gardens i zastanów się, jak można je przełożyć na własną sypialnię. Zestawienie moodboardu ze zdjęciami mebli, ale także próbkami podłóg, tapet, kolorów farb, tkanin itp. pomoże dopracować schemat.

A jeśli chodzi o układ, planiści online pozwalają wypróbować różne opcje przed podjęciem decyzji.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA ROZPLANOWANIE SYPIALNI?

Rozmieszczając sypialnię zastanów się nad jej proporcjami i czy posiada własną łazienkę .

„Jeśli zależy Ci na przestrzeni, możesz chcieć uniknąć wolnostojących mebli, takich jak komody i szafy podczas planowania układu, na rzecz wbudowanej stolarki na zamówienie” – mówi Emma Sims-Hilditch z Sims Hilditch.

„Może to mieć formę półek wpuszczonych w ściany, pod łóżkami, a nawet wbudowanych szuflad w łóżka piętrowe.

„Nawet jeśli masz większą przestrzeń do pracy, staraj się jej niepotrzebnie nie zaśmiecać. Zamiast tego wybierz kilka kluczowych elementów, które dobrze sprawdzają się w przestrzeni, dopełniając wybraną przez Ciebie estetykę i paletę kolorów.

„Jeśli twoja sypialnia ma łazienkę, układ powinien umożliwiać płynne przenikanie się dwóch przestrzeni, łącząc je ze sobą.

„Jeśli toaletka, kącik do czytania lub biurko mają zostać włączone do przestrzeni, upewnij się, że znajduje się w pobliżu naturalnego światła, najlepiej przed oknem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *