Jak uprawiać mikro zioła? Praktyczne porady

mikroziola

Dowiedz się, jak uprawiać mikro zioła, aby w zabawny, szybki i łatwy sposób dodać dodatkowy smak i smakowitość do posiłków. Mikro zioła to zasadniczo młode warzywa – takie jak sałata, zielone warzywa i zioła – które są zbierane, gdy są bardzo młode.

Te modne mini sadzonki wymagają wysokiej jakości w sklepie spożywczym, więc uprawa ich w domu to opłacalny sposób na dodanie do potraw ekskluzywnej dekoracji w stylu restauracji.

Jest tak wiele korzyści z uprawy mikro ziół. „Może są małe, ale to tak, jakby cały smak dojrzałej rośliny był skoncentrowany” – mówi Alex Mitchell, autor książki „ Crops in Tight Spots” .

„Naprawdę uderzają w słupki smakowe powyżej swojej wagi i świetnie nadają się do sałatek i kanapek. Niektóre, takie jak jaskrawoczerwona botwina, liście buraka czy plisowany koper, również wyglądają niesamowicie ładnie na talerzu”.

Jak uprawiać mikro zioła?

Zdając sobie sprawę z niskiego wzrostu, mikro zioła są pełne składników odżywczych. „Jako młode pędy są bardziej zasobne w składniki odżywcze niż ich w pełni wyrośnięte odpowiedniki” – mówi dietetyk Caroline Sherlock z Eat Drink Live Well.

„Uważa się na przykład, że mikroziele brokułów mają do 100 razy większą siłę działania przeciwzapalnego i przeciwnowotworowego związku sulforafanu w porównaniu z równoważną brokułową głową.”

Mikro zioła można uprawiać przez cały rok i są one najbardziej wydajną pod względem przestrzennym uprawą – wystarczy nasłoneczniony parapet i możesz wyhodować własne pożywienie w mniej niż tydzień.

JAK UPRAWIAĆ MIKRO ZIOŁA W POMIESZCZENIACH?

Nauka uprawy mikro zioła w pomieszczeniach jest niezwykle łatwa i zajmuje niewiele czasu, miejsca i wysiłku.

  • Napełnij tackę na nasiona – lub inny pojemnik o odpowiedniej wielkości – drobnym kompostem i delikatnie go dociśnij.
  • Najlepiej byłoby użyć świeżego kompostu, ale można uprawiać na używanym kompoście, o ile poprzednie rośliny były wolne od chorób. Wzbogacenie starego kompostu niewielką garstką granulek kurzego nawozu dostarczy Twoim mikrozieloniom niezbędną dawkę azotu.
  • Następnie zasiej wybrane ziarno. Możesz użyć tylko jednego rodzaju nasion lub mieszanki zieleni o podobnym czasie wzrostu. „Zasiej nasiona gęsto, tak aby prawie się ze sobą stykały” – mówi Mitchell. Nie należy jednak gromadzić nasion.
  • Nasiona przykryć cienką warstwą kompostu, następnie podlać przez różę z konewki – przepływ powinien być lekki, aby nie zaburzać zbytnio ułożenia nasion. Chcesz, aby kompost był wilgotny, ale nie nadmiernie mokry.
  • Możesz zacząć nasiona pod przykryciem, używając plastikowej torby lub pokrywki. Nie jest to konieczne, ale pomaga zachować wilgoć i może przyspieszyć działanie. Gdy tylko któreś z nasion zaczną kiełkować, należy zdjąć osłonę, aby uniknąć pleśni.
  • Ustaw tacę na jasnym parapecie. W środku zimy pomocne może być użycie światła do uprawy.
  • Codziennie sprawdzaj swoje mikroziele i podlewaj lekko, gdy kompost zacznie wysychać. Musi być wilgotna, aby zapewnić pomyślne kiełkowanie i wzrost.
  • Gdy sadzonki osiągną wysokość około 1-2 cali – co może zająć od kilku dni do trzech tygodni – są gotowe do zbioru. „Lub, co do zasady, gdy mają dwa zestawy prawdziwych liści (nie licząc „dziecięcych” liści, czyli tych, które produkują, gdy się pojawiają)” – mówi Mitchell.
  • Użyj nożyczek, aby odciąć je u podstawy, delikatnie opłucz, a następnie odsącz na papierze kuchennym przed dodaniem do posiłków.
  • Zasiej roślinę co tydzień, aby mieć stałą podaż.

RODZAJE MIKRO ZIÓŁ

Istnieje tak wiele różnych rodzajów mikrozielonych roślin, które można uprawiać, a eksperymentowanie może przynieść wiele przyjemności. Oto niektóre z najlepszych upraw do wypróbowania:

  • Zielone sałaty są jednymi z najłatwiejszych do uprawy mikrozielonych i obejmują sałatę, szpinak, szczaw z czerwonymi żyłkami, rukolę, mizuna, rzeżucha i rzeżucha wodna.
  • Warzywa takie jak burak, brokuły, kapusta, marchew, seler, boćwina, jarmuż, burak ćwikłowy, por, groch, rzodkiewka i kukurydza.
  • Kiełkowanie ziół może zająć więcej czasu, ale są pełne smaku – spróbuj bazylii, trybuli, kolendry, kopru, kopru włoskiego, pietruszki, gorczycy i fioletowej perilli.
    Aby z powodzeniem wyhodować mikro zioła, będziesz potrzebować dużo nasion, które mogą być drogie, jeśli są kupowane w konwencjonalnych małych opakowaniach przeznaczonych do upraw pełnowymiarowych. Sprawdź ilość nasion w opakowaniu – może to być od 20 do setek.

W przypadku większych ilości, będziesz musiał spojrzeć na inne źródła, takie jak dostawcy handlowi lub nasiona dostarczane luzem do gotowania. „Spróbuj wyhodować mikroziele z kolendry, kozieradki i gorczycy ze swojego stojaka na przyprawy” – mówi ekspert ogrodnictwa Jane Perrone.

JAK UPRAWIAĆ MIKROZIELE BEZ GLEBY?

Możliwa jest uprawa mikrozielonych roślin bez gleby – technika znana jako hydroponika. Rzeczywiście, wielu profesjonalnych hodowców korzysta z tej metody.

Istnieje wiele opcji podłoży uprawowych, od mat z włókna kokosowego i konopi do ziarnistego perlitu, a nawet skromnego ręcznika kuchennego (musisz złożyć i ułożyć kilka arkuszy). Po prostu umieszczasz podłoże do uprawy na tacy, wysiewasz ziarno na wierzchu i utrzymujesz wilgotność, podczas gdy nasiona kiełkują i rosną. Jeśli chcesz, aby życie było naprawdę łatwe, zainwestuj w zestaw do uprawy hydroponicznej .

JAK UPRAWIAĆ MIKROZIELE NA ZEWNĄTRZ?

Nauka uprawy mikrozielonych roślin na zewnątrz jest najlepsza, jeśli nie chcesz ich na parapecie. Metoda jest taka sama w przypadku uprawy w pomieszczeniach, ale najpierw musisz przygotować grządkę, wzbogacając ją granulkami z odchodów kurzych i grabiąc ziemię na drobną podsypkę.

Należy pamiętać, że cenne sadzonki uprawiane na zewnątrz są bardziej podatne na szkodniki, takie jak ślimaki, a także mszyce i mączliki.

CZY MIKRO ZIOŁA ODRASTAJĄ PO ŚCIĘCIU?

Niektóre mikro zioła odrosną po ścięciu, ale wiele nie. W szczególności groszek odrośnie, o ile przetniesz go powyżej pierwszego pędu.

Podczas zbioru mikrozieleń zwykle przycinasz je blisko linii gleby, ale jeśli chcesz spróbować je odrosnąć, musisz zostawić najniższy liść na sadzonkach. Musisz także trzymać je w słonecznym miejscu, aby fotosynteza mogła działać magicznie.

Zobacz: Jak uprawiać szpinak – w doniczkach, w pomieszczeniu lub na podwyższonych rabatach

Jednak chociaż fajnie jest eksperymentować z próbą odrastania mikrozielonych po cięciu, może się okazać, że druga uprawa będzie mniej skuteczna i bardziej podatna na problemy, takie jak pleśń. Rosną tak szybko, że zwykle bardziej sensowne jest siewanie sukcesywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *