Najlepsze byliny do uprawy z nasion – jakie są? 10 przykładów

ogrod bylin

Kiedyś uważałam, że wyhodowanie czegoś bardziej egzotycznego niż słonecznik lub nagietek z paczki jest zbyt trudne. Następnie w 2012 roku rozpocząłem projekt z fotografką Sabiną Rüber, aby uprawiać rośliny z nasion i odkryłem, jak łatwo jest wyprodukować ogromny asortyment – ​​byliny i rośliny jednoroczne – i wyhodowałem masę roślin, które kosztowałyby co najmniej 5 funtów za sztukę. żłobek. Niektóre byliny mogą nie kwitnąć do drugiego roku, ale znaleźliśmy mnóstwo, które łatwo kiełkują i rosną wystarczająco szybko, aby zakwitnąć w pierwszym roku: kwitnienie może wtedy nie być duże, ale później powrócą z płonącymi pistoletami.

Większość odpornych bylin można kiełkować pod osłonami w modułach lub tacach na nasiona w temperaturze 18-20°C i przenieść w chłodniejsze miejsce, gdy tylko wyrosną. W miarę wzrostu sadzonki należy posadzić w doniczkach i zahartować przed posadzeniem późną wiosną lub wczesnym latem. Ewentualnie siać bezpośrednio, rozrzucając nasiona na glebę późnym latem lub jesienią, kiedy roślina naturalnie produkowałaby nasiona.

10 najlepszych bylin do wyhodowania z nasion

4. Hollyhocks Alcea rosea

Są satysfakcjonujące w uprawie z nasion, z różnymi kolorami dostępnymi pojedynczo i w mieszankach, zarówno podwójnych, jak i pojedynczych. Jednym z najpiękniejszych jest A.rosea’Crème de Cassis’, który ma piękne płatki poplamione czerwonym winem ze skomplikowanymi żyłkami. Warto również poszukać serii Halo. Jesienią lub wczesną wiosną wykiełkuj duże nasiona na wilgotnym papierze kuchennym w ciepłym pomieszczeniu, a po wykiełkowaniu posadź je w modułach.

5. Dianthus carthusianorum

To bajeczny, purpuroworóżowy goździk idealny do żwirowego ogrodu w suchym, nasłonecznionym miejscu. Od czerwca do września delikatne kwiaty wyrastają z pagórka trawiastych zielonych liści na szczycie żylastych łodyg o wysokości 40-50 cm. Wysiewać jesienią lub bardzo wczesną wiosną pod osłonami; można je również wysiewać przez całą wiosnę do kwitnienia w następnym roku. Wysiewaj nasiona pojedynczo na powierzchni kompostu w modułowej tacce na nasiona, ale nie przykrywaj, ponieważ potrzebują światła do kiełkowania.

6. Verbena bonariensis

Długo kwitnąca i wszechstronna, ta modna roślina jest łatwa w uprawie z nasion. Jej wysokie, kołyszące się strumienie fioletowych kwiatów zapewniają mgiełkę koloru aż do późnego lata, przyciągając pszczoły i motyle. Nasiona na kwiaty wysiewać wczesną wiosną tego samego roku, rozsypując na powierzchnię wilgotnego kompostu i przykrywając cienką warstwą kompostu.

7. Dahlia merckii

Dalie satysfakcjonująco rosną z nasion, ale odłóż na bok myśl o ogromnych talerzach obiadowych lub stylizowanych pomponach, ponieważ dalie z nasion to zupełnie inne stworzenia. D. merckiito tylko jeden z gatunków dalii, które można wyhodować z nasion, o małych, liliowo-różowych pojedynczych kwiatach i jest znacznie delikatniejszy niż odmiany (120-170 cm). Dobrymi opcjami są również mieszanki nasion, takie jak D.’Bishop’s Children’ i D. variabilis’Sunny Reggae’. Wczesną wiosną wysiać na wilgotny kompost w modułach, a następnie przykryć cienką warstwą kompostu lub wermikulitu. Dalie są delikatne, więc posadź je po ostatnich mrozach.

8. Echinacea purpurea

Echinacea jest popularną rośliną w stylu preriowym, która rośnie od nasionka do kwitnienia w jednym sezonie, jeśli została zasiana późną zimą. E. purpurea’White Swan’ nosi duże, białe kwiaty na pędach do metra wysokości do późnego lata. Dostępne są również mieszanki nasion, takie jak „Lustre Hybrids”. Wysiewać cienko na wilgotny kompost, lekko dociskając nasiona, bez przykrywania, ponieważ potrzebują światła, aby wykiełkować.

9. Agastache anisata

Ta aromatyczna, przyjazna pszczołom roślina jest jednym z kilku gatunków i odmian agastache, które można łatwo wyhodować z nasion – niektóre w odcieniach lawendy i błękitu, a inne w kolorze spalonej pomarańczy. Z jasnymi lawendowymi kolcami szczotki do butelek, A.anisatarośnie do około 90 cm i potrzebuje pełnego słońca i dobrze przepuszczalnej gleby. Zasiej nasiona na wilgotnym kompoście, ale nie przykrywaj, ponieważ potrzebują światła, aby wykiełkować.

10. Salvia nemorosa

Odmiany tej wieloletniej szałwii, takie jak „Caradonna”, są często kupowane jako rośliny doniczkowe, ale można również łatwo wyhodować z nasion pewne odmiany barwne. Jednym z moich ulubionych jest „Rosenwein” z iglicami różowych kwiatów (60 cm). Jesienią lub wczesną wiosną wysiać ziarno na powierzchnię wilgotnego kompostu i przykryć cienką warstwą kompostu lub wermikulitu. Rosną w pełnym słońcu na dobrze przepuszczalnej glebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *