Nasturacja – uprawa i pielęgnacja nasturcji

nasturcje

Gdy już wiesz, jak uprawiać nasturcję, wkrótce będziesz mógł cieszyć się zarówno wyglądem, jak i smakiem jej kwiatów przez lato i jesień. Wszechstronna roślina jednoroczna, nasturcja występuje zarówno w odmianach krzaczastych, jak i pnących lub zwisających, dzięki czemu idealnie nadaje się do wielu różnych słonecznych miejsc w ogrodzie. Jedną z radości ogrodnictwa jest to, że możesz jeść to, co wyhodujesz, a jaskrawo kolorowe kwiaty nasturcji nie tylko dostarczają do działu wyglądu, stanowiąc piękny dodatek do łóżek lub pojemników, ale także płatki, nasiona i liście są jadalne .

„Kwiaty nasturcji są dobrze znane ze swojego ostrego, pieprznego smaku w sałatkach i bardzo dobrze sprawdzają się w posiekaniu z kaparami i przerobieniu na rodzaj salsa verde” – wyjaśnia ekspert ogrodnictwa i pisarka Alys Folwer w swojej książce „ Jedz to, co uprawiasz”. Młode liście nasturcji smakują podobnie do rukwi wodnej do posypywania sałatek, a strąki nasion można marynować w occie i stosować jako kapary. Jeśli szukasz również projektów sadzenia, w które zaangażowane będą dzieci, nasturcja to świetny wybór, ponieważ jest to tak łatwa w uprawie roślina.

JAK UPRAWIAĆ NASTURCJĘ?

Nasturcje można wysiewać i hodować bezpośrednio na rabatach ogrodowych i na obrzeżach, w doniczkach, trenować wspinać się po pionowych podporach lub ciągnąć po żwirze lub w dół po schodach lub zboczach.

„Nasturcje to rośliny łatwe w uprawie, idealne do wyrównywania ścieżek, sadzenia na grządkach lub dodawania do pojemników. Nasturcje są jednymi z najlepszych rocznych kwiatów w Twoim ogrodzie na łagodną pogodę” – mówi Don McCulley, właściciel Swallowtail Garden Seeds .

Kolorowe kwiaty nasturcji, popularnej rośliny dzikiej przyrody w ogrodzie, są ulubieńcami ważnych zapylaczy, takich jak pszczoły i motyle, a gąsienice uwielbiają chrupać liście.

Są również najlepszym wyborem do sadzenia roślin towarzyszących do okrywy gruntowej wokół grządek warzywnych, ponieważ odciągają mszyce, czarne muchy i inne szkodniki z dala od cennych upraw warzywnych.

Nasturcje najlepiej rosną na luźnej , ubogiej glebie – czyli glebie ubogiej w materię organiczną i składniki odżywcze. Mogą dobrze rosnąć na kamienistym lub żwirowym gruncie.

„Folklor głosi, że nasturcje najlepiej rosną na zamiatach podłogowych, co oznacza, że ​​im uboższa gleba, tym lepsze kwitnienie, ponieważ zbyt bogate warunki skutkują wszystkimi liśćmi, a nie kwiatami” – radzi Alys Fowler.

CZY NASTURCJE LUBIĄ SŁOŃCE CZY CIEŃ?

Nasturcje to kwiaty kochające słońce, a najlepsze rezultaty uzyskasz, jeśli będą miały pełne słońce przez co najmniej 6 do 8 godzin dziennie. Będą rosły w półcieniu, choć nie zakwitną tak obficie.

JAK WYHODOWAĆ NASTURCJE Z NASION?

Chociaż możesz kupić gotowe rośliny nasturcji na wiosnę „są tak łatwe w uprawie z nasion, że naprawdę powinieneś spróbować. Nasiona można najpierw wysiać bezpośrednio w ziemi lub w doniczkach, a następnie zasiać” – mówi Vicki Cooke, kierownik ds. ochrony dziedzictwa roślinnego w artykule dla Richard Jackson Garden .

Nasiona można wysiewać od połowy wiosny do połowy lata.

Aby uzyskać najlepsze wyniki:

 • Wysiewaj nasiona nasturcji po przejściu wszelkiego niebezpieczeństwa mrozu – temperatura gleby powinna wynosić od 12 do 18°C.
 • Wysiewać w nasłonecznionym miejscu, na słabo przepuszczalnej, ubogiej glebie – więc nie ma potrzeby wcześniejszego dodawania nawozu.
 • „Wysiewaj nasiona bezpośrednio w ogrodzie o głębokości 3/4 cala i odstępie 4-6 cali”, radzi Don McCulley
 • Szybko rosną i wykiełkują w ciągu 7 do 14 dni.
 • „Cienkie sadzonki do 8-12 cali od siebie w przypadku typów krzewów i 18-24 cali w przypadku odmian ciągnących się”, radzi Don McCulley.
 • Podlewaj rośliny nasturcji regularnie przez cały sezon wegetacyjny, ale uważaj, aby nie podlewać ich nadmiernie.
 • Kwitną od lata do jesieni.
 • „Nasturcja bardzo łatwo rośnie z nasion” – wyjaśnia guru ogrodnictwa Monty Don w filmie dla Gardeners’ World .

„Dużo używam nasturcji, ponieważ dają intensywność koloru, z luźnym wzrostem, który może być ciągnący się” – dodaje Monty.

CZY NASTURCJE MOŻNA UPRAWIAĆ W DONICZKACH?

„Nasturcje bardzo dobrze rosną w doniczkach” – mówi Monty.

Nasturcje krzewiaste są lepszym wyborem do sadzenia w doniczkach, ponieważ pozostają bardziej zwarte, podczas gdy nasturcje zwisające są idealne do skrzynek okiennych lub wiszących koszy. Jeśli sadzisz je w pojemnikach, wymieszaj kompost z drobnym żwirem lub żwirkiem, aby pomóc w odwodnieniu i obniżeniu poziomu składników odżywczych, ponieważ najlepiej rosną na ubogiej glebie. Zasiej jedno lub dwa nasiona nasturcji w doniczce, aby nie wyrosły z pojemnika.

Jeśli uprawiasz je w doniczkach, możesz umieścić swoje nasturcje w nieco bardziej zacienionym miejscu, ponieważ skorzystają na ochronie przed nadmiernym narażeniem i wysuszającym działaniem słońca.

Rośliny nasturcji uprawiane w pojemnikach należy podlewać, aby kompost był równomiernie wilgotny.

CZY NASTURCJE MUSZĄ SIĘ WSPINAĆ?

Istnieją rodzaje nasturcji, które lubią się wspinać lub wędrować. Gatunki te – Tropaeolum majus – tworzą długie pnącza, które wspinają się lub rozrastają, ich łodygi wiją się wokół pędów, kratek lub innych roślin, wznosząc się na ponad 3 metry.

Przy uprawie pnącej nasturcji ważne jest, aby zaplanować dla niej wsparcie.

JAK PIELĘGNOWAĆ NASTURCJE?

Nasturcje są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają dużej uwagi, ale poniższe wskazówki pomogą przedłużyć lub wzmocnić kwitnienie:

 • Usuń martwe główki kwiatowe nasturcji, aby zachęcić do dłuższego wytwarzania większej liczby kwiatów.
 • Regularnie podlewaj rośliny, aby gleba lub kompost były wilgotne.
 • Nasturcje rosnące w pojemnikach powinny być od czasu do czasu przycinane w sezonie wegetacyjnym, aby zachęcić do większego wzrostu – są odporne na przycinanie.

Jeśli twoje rośliny nasturcji są przytłoczone przez muchę, „znajdź czystą butelkę ze spryskiwaczem i wymieszaj bardzo rozcieńczony roztwór płynu do mycia naczyń (1 łyżeczka do 2 litrów), aby je zmyć” – radzi Vicki Cooke.

ZBIERANIE NASTURCJI

Liście i kwiaty nasturcji można zbierać w dowolnym momencie, chociaż młodsze liście będą miały lepszy smak.

Odcinaj liście i kwiaty nożyczkami, aby uniknąć uszkodzenia rośliny i zbieraj strąki nasion, zanim dojrzeją i stwardnieją.

Stwardniałe i dojrzałe sadzonki można zachować do przesadzenia następnej wiosny. Zbierz opadłe nasiona, oczyść ziemię i wysusz je całkowicie przed umieszczeniem w papierowej kopercie w chłodnym, ciemnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *