To takie proste, kiedy dowiesz się, jak zrobić kompost, wkrótce zaczniesz się zastanawiać, dlaczego nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Wytwarzanie kompostu w domu to najtańszy i najłatwiejszy sposób na polepszenie gleby. Będzie też dobrze, gdy wiesz, że karmisz swój ogród dobrocią domowej roboty i wszystko zaczyna tak obficie kwitnąć.
Robienie kompostu to coś więcej niż tylko rzucanie obierkami na kupę i trzymanie kciuków. Jeśli w tym samym czasie pojawi się zbyt dużo jednego składnika, mieszanka stanie się nierówna, a produkcja kompostu spowolni. Na przykład zbyt duża ilość skoszonej trawy spowoduje, że kompost stanie się wilgotną masą.
Jest to łatwy proces, o ile przestrzegasz kilku kluczowych wskazówek. Nasz ekspercki przewodnik po tym, jak zrobić kompost, wkrótce wprowadzi Cię na właściwą drogę.
JAK ZROBIĆ KOMPOST W DOMU?
W domu możesz zacząć robić własny kompost o każdej porze roku, ale późne lato lub wczesna zima to najlepszy czas na zrobienie tego.
Wybierz odpowiedni pojemnik na kompost do dostępnej przestrzeni wśród swoich pomysłów na ogród i umieść go w najlepszej pozycji, która jest zazwyczaj miejscem w pstrokatym cieniu.
Kluczem jest uzyskanie odpowiedniej mieszanki składników, jeśli chodzi o robienie kompostu w domu. Aby uzyskać najbardziej profesjonalny rezultat, pomyśl o tym jako o przepisie, w którym zbierasz właściwe rzeczy, a następnie pozwalasz im się zamarynować, od czasu do czasu „zamieszać” i dodać wodę, jeśli mieszanka jest trochę sucha.
JAK ZROBIĆ KOMPOST: PRZEWODNIK KROK PO KROKU
Poniżej dowiesz się, jak zrobić kompost w prosty sposób krok po kroku.
1. WYBIERZ ODPOWIEDNI POJEMNIK NA KOMPOST
Twój pojemnik na kompost powinien mieć wentylację i drenaż, więc idealny jest tradycyjny drewniany kosz z listwami. Ważny jest również kontakt z ziemią, ponieważ gleba pomoże aktywować proces kompostowania.
Plastikowe, rurowe pojemniki na kompost z wodą mają otwartą podstawę, dopasowaną plastikową pokrywę i przesuwaną klapę dostępową z przodu i są dobre dla małych ogrodów, ponieważ są tak kompaktowe. Mogą być również używane do „ciągłego kompostowania”, gdzie odpady zielone są dodawane od góry, a kompost jest stale dostarczany na dole.
2. WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ STRONĘ DO PRODUKCJI KOMPOSTU
Umieść pojemnik na kompost z dala od domu, ale w miejscu, w którym jest nadal dostępny z kuchni. Postaw kosz na ziemi, aby wszelkie płyny z rozkładających się odpadów mogły odpłynąć.
Zawsze najlepiej jest umieścić stertę kompostu lub kosz w zacienionym lub częściowo zacienionym miejscu. Pamiętaj, że jeśli planujesz ogródek przydomowy, warto mieć w pobliżu kompost.
3. UZYSKAJ ODPOWIEDNIĄ MIESZANKĘ KOMPOSTOWĄ
Najlepszym sposobem na stworzenie dobrego kompostu jest dobra mieszanka odpadów drzewnych i zielonych. Unikaj używania zbyt dużej ilości jednego przedmiotu. Prawidłowo układając stos kompostu, możesz również przyspieszyć działanie.
Wyłóż dno słomą lub starą gazetą, a następnie ułóż warstwę zielonego materiału (trawa, martwe kłosy, skórki owoców i warzyw, fusy z kawy, miękkie sadzonki) z brązowymi odpadami (takimi jak rozdrobniona tektura i gazety, słoma, gałązki, suche liście i zdrewniałe sadzonki ciąć tak małe, jak to możliwe).
Stosunek powinien wynosić 25 części materiałów brązowych do jednej części materiałów zielonych. Popiół z grilla też jest dobry, ale powinien być zimny i nie zawierać resztek jedzenia.
4. REGULARNIE OBRACAJ KOMPOST
Ważne jest, aby regularnie rozluźniać mieszankę kompostową. Co kilka tygodni podnieś i wymieszaj materiał roślinny widelcem, aby napowietrzyć go, gdy gnije. Bez wystarczającej ilości powietrza kompost może stać się zagęszczony, śluzowaty i zgniły.
Przerzucając kompost jesienią i zimą, uważaj na zimujące zwierzęta ogrodowe, które mogą się tam schronić, zwabione ciepłem hałdy. W przypadku większych hałd kompostu można również użyć aeratora kompostu do pompowania powietrza do mieszanki.
5. UTRZYMUJ KOMPOST WILGOTNY
Brak wilgoci spowolni lub nawet zatrzyma rozkład kompostu, dlatego przy bardzo suchej pogodzie podlewaj go co jakiś czas. Świeże skórki warzyw i owoców oraz ścinki świeżej trawy to kolejny dobry sposób na nawilżenie. Jeśli kompost staje się zbyt mokry, spróbuj dodać posiekany materiał drzewny, rozdrobnioną tekturę lub gazetę.
CZY MUSZĘ PRZYKRYĆ KOMPOST?
Jeśli twój kompost jest nękany przez muchy, upewnij się, że po dodaniu go do pryzmy przykryłeś wszelkie odpady kuchenne przycinaniem ogrodów i sprawdź, czy poziom wilgoci nie jest zbyt wysoki, co może powodować niedostateczną ilość powietrza w pryzmie.
Dobrym pomysłem jest również przykrycie sterty kompostu, jeśli dodajesz odpady żywnościowe, aby uniknąć problemów z gryzoniami.
Jeśli pada deszcz, użyj przykrycia, aby chronić swój kompost, lub możesz skończyć z mieszanką, która jest zbyt mokra.
ILE CZASU ZAJMUJE ZROBIENIE KOMPOSTU?
Przygotowanie kompostu do użytku w ogrodzie może zająć od kilku miesięcy do ponad roku, w zależności od temperatury i używanych materiałów oraz od tego, jak dobrze kompost jest napowietrzony.
Będziesz wiedział, że jest gotowy, gdy ma bogatą, kruchą konsystencję i ma ten sam ciemnobrązowy kolor. Gotowy kompost ma przyjemny zapach wilgotnej ziemi. Jednak nie cały kompost w twojej pryzmie dojrzewa w tym samym tempie i możesz w końcu wyrzucić jego część lub włożyć go z powrotem do pojemnika, aby dalej gnił w miarę dodawania nowych warstw odpadów.
Jeśli spróbujesz kompostowania na gorąco, zobaczysz świetne rezultaty już po czterech tygodniach. Dopóki monitorujesz kompost i codziennie zapisujesz temperaturę, a także obracasz kompost co cztery do pięciu dni, będziesz na dobrej drodze. Po miesiącu powinieneś mieć ciemny, kruchy kompost. Pozwól mu odpocząć przez kilka tygodni, zanim zaczniesz go używać.
JAKI JEST NAJSZYBSZY SPOSÓB NA ZROBIENIE KOMPOSTU?
Kompostowanie na gorąco to nowy trend w kompostowaniu. Najnowsze pojemniki do kompostowania na gorąco pozwalają na zrobienie wysokiej jakości kompostu w domu w kilka tygodni. Możesz także zrobić własny gorący kompost, jeśli nie chcesz inwestować w kosz. Ta metoda wymaga trochę więcej czasu, ale jest też dość prosta.
Lub wypróbuj bęben kompostowy , który jest zamkniętym bębnem, który obraca się po naciśnięciu lub ma przymocowany uchwyt. Umieść materiał kompostowy w bębnie i przekręcaj uchwyt co dwa do trzech dni, a wkrótce będziesz mieć bogaty, kruchy kompost, zwykle w ciągu trzech tygodni.
Aby przyspieszyć proces, wypróbuj pojemniki na robaki , zwłaszcza jeśli masz mały ogród, ponieważ zajmują tak mało miejsca. Zestaw startowy zawiera wszystko, czego potrzebujesz, w tym same robaki.
Wormerie są samowystarczalne i zostawiasz je, aby zamienić odpady kuchenne w bogaty, kruchy kompost. Ponadto dostarczają skoncentrowaną płynną paszę wypełnioną składnikami odżywczymi, zwaną odciekiem, którą pobierasz za pomocą dostarczonego kranu. Stopień rozcieńczenia wynosi 1:10 (1 część odcieku na 10 części wody), a dla wrażliwych roślin należy stosować stosunek 1:20.
JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY KOMPOSTOWANIEM NA CIEPŁO I NA ZIMNO?
Istnieją dwie główne metody tworzenia kompostu. Kompostowanie na zimno jest najczęściej stosowaną metodą, jak opisano w naszym prostym przewodniku krok po kroku powyżej. Wiąże się to z powolnym dodawaniem materii organicznej do pryzmy kompostowej i pozostawieniem jej do rozkładu w odpowiednim czasie.
W kompostowaniu na gorąco chodzi o temperaturę. Odnosi się do metody, w której kompost wytwarza się w krótszym czasie stymulowanym ciepłem panującym w pryzmie.
„ Kompostery Hotbin są naprawdę dobre i dość kompaktowe” – mówi projektant ogrodów Tom Massey. „To gorące, aerobowe pojemniki na kompost, które osiągają temperaturę 60°C, rozkładając żywność i odpady ogrodowe na kompost w zaledwie 30-90 dni, czyli znacznie szybciej niż standardowy pojemnik na kompost. Kompostują wszystkie odpady ogrodowe i kuchenne (w tym gotowane i surowe jedzenie oraz resztki) i nie wymagają obracania ani przyspieszania”.
CZY KOMPOSTOWANIE NA GORĄCO JEST LEPSZE?
Główną zaletą kompostowania na gorąco jest szybkość, z jaką odpady zamieniają się w kompost. Przekształcenie odpadów w kompost w tradycyjnym kompostowniku może zająć od sześciu miesięcy do dwóch lat. Kompostowanie na gorąco może zająć zaledwie cztery tygodnie, aby wyprodukować kompost.
Jednak chociaż proces kompostowania na zimno jest wolniejszy, często jest bardziej atrakcyjny, ponieważ niewiele trzeba zrobić, aby stworzyć kompost po jego skonfigurowaniu.
Z drugiej strony, wiele kupowanych w sklepach gorących kompostowników może przyjąć szerszą gamę odpadów domowych i ogrodowych, w tym kości mięsne, więc jest to dobry sposób na zapewnienie dobrego wykorzystania wszystkich odpadów spożywczych i ogrodowych.
KOMPOSTOWANIE NA GORĄCO: PRZEWODNIK KROK PO KROKU
- Zaznacz miejsce na swój stos . Powinien mieć co najmniej 120x120cm. Alternatywnie zainwestuj w gorący pojemnik na kompost, aby zrobić w nim kompost.
- Posiekaj składniki . Prostym sposobem na to jest przejechanie po nich kosiarką, ponieważ musisz wszystko posiekać, aby zepsuło się tak szybko, jak to możliwe.
- Dodaj kilka łopat gotowego kompostu, który będzie działał jako „aktywator”, aby rozpocząć proces, a następnie wymieszaj wszystkie składniki w stosie lub koszu.
- Dodaj wodę , aby wszystkie składniki były równomiernie wilgotne.
- Utrzymuj pryzmę kompostową, obserwując temperaturę i wilgotność gleby. Stos powinien nagrzać się w ciągu 24 do 36 godzin. Od 60 do 68˚C to idealna temperatura. Możesz to sprawdzić za pomocą monitora kompostu. Niektóre pojemniki są również wyposażone w monitor w pokrywie.
- Kiedy stos zaczyna stygnąć, czas go obrócić . To wznawia aktywność drobnoustrojów i powoduje „gotowanie”.
- Jeśli kompost wygląda na suchy , podlej go wodą. Jeśli jednak stos zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, to prawdopodobnie dlatego, że jest zbyt mokry. Dodanie rozdrobnionej gazety wchłonie nadmiar wilgoci. Jeśli zanosi się na deszcz, przykryj stos plandeką, aby zapobiec jego nasiąkaniu wodą.
- Po około dwóch-trzech tygodniach powinieneś mieć ciemnobrązowy, kruchy kompost. Ważne jest, aby pozwolić mu „odpocząć” przez kolejne dwa tygodnie przed użyciem.
kompostownik z gorącym koszem
CZY MOGĘ ZAMIENIĆ JESIENNE LIŚCIE W KOMPOST?
Dodaj jesienne liście do sterty kompostu, aby zadziałać magią na czas wiosennego sadzenia. Użyj kosiarki, aby rozdrobnić do odpowiedniej konsystencji, a następnie ułóż je w warstwie ścinkami trawy i kompostem kuchennym, gdy się rozpadają. Od czasu do czasu przykrywaj i obracaj widelcem ogrodowym, aby napowietrzyć.
W ogrodzie jest wiele rzeczy, z których można zrobić kompost – a liście znajdują się wysoko na tej liście. Jeśli więc sprzątasz późnym latem w ogrodzie, jest to idealny czas, aby rozważyć założenie sterty kompostu.
JAK KORZYSTAĆ Z DOMOWEGO KOMPOSTU?
Istnieje kilka sposobów wykorzystania domowego kompostu. Jest doskonałym polepszaczem gleby na wszystkich rodzajach zagonów, na których uprawiane są rośliny, w tym warzywa, kwiaty i krzewy ozdobne. Możesz posypać nim ziemię lub wykopać.
Możesz również delikatnie zgrabić kompost wokół podstawy drzew, zmieszać go z ziemią doniczkową, aby ożywić rośliny domowe lub posypać nim trawnik jako polepszacz gleby.
Ponieważ kompost domowej roboty jest wytwarzany z przetworzonych odpadów kuchennych i ogrodowych, jest zbyt mocny, aby hodować nasiona lub hodować młode rośliny. Aby uzyskać kompost doniczkowy, należy go wymieszać z innymi materiałami.
Kompost stanowi idealną ściółkę, ale ponieważ działa jak nawóz, pozostawia przestrzeń wokół roślin o miękkich łodygach, ponieważ może je przypalić i uszkodzić.
Najlepszy czas na użycie kompostu to wiosna, ponieważ rośliny będą rosły aktywniej i będą korzystać z uwalnianych z kompostu składników odżywczych.
CO TO JEST KOMPOST BEZ TORFU?
Jeśli nie możesz zrobić własnego kompostu, naturalne komposty bez torfu są powszechnie dostępne i stanowią doskonałą alternatywę dla produktów na bazie torfu, które powodują szkody dla środowiska. Są mieszanką materiałów organicznych, takich jak kompostowana kora, włókno kokosowe (kokos) i zielony kompost, z dodatkiem piasku, ostrego piasku lub perlitu, aby zapewnić optymalne podłoże do uprawy.
Istnieje rosnąca tendencja do bojkotowania workowanego kompostu ogrodniczego z torfu na rzecz beztorfowych alternatyw. „Jeżeli lasy deszczowe są płucami świata, to torfowiska są jego pancerzem – pomagając stworzyć niezbędną równowagę w naszej atmosferze, przechowując ponad jedną piątą światowego węgla w glebie” – mówi Marija Rompani, dyrektor ds. etyki i zrównoważonego rozwoju w John Partnerstwo Lewisa. „Torfowiska były plądrowane od dziesięcioleci bez pełnego zrozumienia konsekwencji.”
„Intensywne wydobycie torfu ma negatywny wpływ na klimat i niszczy cenne ekosystemy” – zgadza się projektant ogrodów Tom Massey. „Wiele zagrożonych gatunków żyje na torfowiskach i wokół nich, a ich styl życia jest zagrożony. Jeśli chcesz pójść o krok dalej niż bez torfu, poszukaj kompostu z certyfikatem ekologicznym. Będzie to musiało być zgodne z surowymi wytycznymi ekologicznymi i będzie miało wyższe referencje środowiskowe”.
Więc jeśli kupujesz kompost zamiast go wytwarzać, pamiętaj, aby szukać zatwierdzonych mieszanek bez torfu.