Jak zachować świeżość kwiatów w wazonie?

kwiaty w wazonie

Może to zabrzmieć mało prawdopodobne, ale zawartość Twojej miski z owocami może być jednym z powodów, dla których Twój walentynkowy bukiet już zwiędł. Tak więc, gdy zbliża się Dzień Matki – i oczywiście Wielkanoc – przyjrzeliśmy się, jak dłużej zachować świeżość kwiatów w wazonie.

1. TRZYMAJ KWIATY Z DALA OD MISKI Z OWOCAMI

Twoje ulubione owoce, w tym jabłka, banany i pomidory, wytwarzają wysoki poziom etylenu, gazu, który zakłóca produkcję etylenu w kwiatach. To z kolei przyspiesza oznaki starzenia i skraca ich życie.

„Unikaj trzymania kwiatów obok miski z owocami”, ujawniła Bethany Day z Interflora, ponownie podkreślając wpływ etylenu na twoją roślinę. „Owoce uwalniają gazy, które sprawiają, że kwiaty szybko blakną. Dziwne ale prawdziwe!’

2. DAJ ŁODYGOM „PRZESTRZEŃ DO ODDYCHANIA” W WAZONIE

Interflora rozszerzyła zakres wpływu, jaki ekspozycja ma na twoje kwiaty, ponieważ wewnętrzna kwiaciarnia Vicky Wilson ujawniła, w jaki sposób znalezienie odpowiedniego wazonu pomoże również zachować życie twojej rośliny. „Jeżeli wazon jest zbyt wąski, łodygi mogą zostać zgniecione. Uszkodzone łodygi oznaczają krótkie życie w wazonie” – ujawniła Vicky.

Kwiaciarnia kontynuowała: „Jeśli usta waszego wazonu są zbyt szerokie, aranżacja straci cały kształt. Pro-tipem jest upewnienie się, że łodygi ładnie mieszczą się w otworze wazonu”.

3. PRZYTNIJ ŁODYGI KWIATÓW

Kwiaty wykorzystują działanie kapilarne, aby doprowadzić wodę z wazonu do kwitnienia, a proste przycięcie pędów krócej ułatwi im zebranie wody.

A jeśli przez jakiś czas siedziały w wiadrze w kwiaciarniach, może to oznaczać, że ich łodygi zostały uszkodzone na dole – odcięcie ich o kilka cali stworzy świeży otwór, przez który może wznieść się woda. Pokrój łodygi pod kątem i pod wodą, a następnie wrzuć je prosto do wazonu z wodą, aby uzyskać najlepsze wyniki.

4. USUŃ LIŚCIE

Liście, które gniją w wodzie, gniją, a ta zgnilizna spowoduje rozwój bakterii, co z kolei z czasem uszkodzi kwiaty. Najlepiej więc odciąć liście, które znajdą się poniżej linii wody, zanim włożysz je do wazonu.

5. SPRAW, ABY KWIAT WODY BYŁ PRZYJAZNY!

Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest to, czy wazon jest czysty – umycie go ciepłą wodą i płynem do naczyń przed ponownym napełnieniem zminimalizuje ilość bakterii. Najlepiej napełnij wazon przefiltrowaną wodą, która jest letnia, pozwól wodzie chwilę posiedzieć podczas cięcia łodyg kwiatowych, a następnie, gdy będziesz pewien, że wszystkie bąbelki spowodowane odkręceniem kranu uniosły się do góry i zniknęły, możesz umieścić kwiaty do wody. Pomoże to w absorpcji wody i dłużej zachowa świeżość kwiatów.

A jeśli naprawdę chcesz zachować świeżość kwiatów w wazonie tak długo, jak to możliwe, musisz codziennie zmieniać wodę.

Dbasz o orchideę? Chociaż pielęgnacja każdego kwiatu zależy od jego gatunku, Vicky podsumowała, oferując konkretną wskazówkę, która przedłuży żywotność twoich storczyków. – Kostki lodu prosto z małej lub średniej tacki na kostki lodu to świetny sposób na podlewanie storczyków – powiedziała.

Dlaczego warto używać kostek lodu? Cóż, użycie kostek lodu poprawi wchłanianie, zapobiegnie gniciu korzeni i uniknie nadmiernego podlewania”.

6. NAKARM SWOJE KWIATY

Odżywka do kwiatów, często dostarczana przyklejona taśmą do łodyg, to nie tylko odżywianie kwiatów – zawiera również składniki przeciwdrobnoustrojowe, które hamują rozwój bakterii, aby utrzymać wodę w czystości, oraz kwas cytrynowy, który pomaga zakwasić wodę, co w turn utrzymuje kwiaty zdrowe.

7. TRZYMAJ KWIATY W CHŁODNYM MIEJSCU

Słoneczny parapet lub gorący salon może być miejscem, w którym naprawdę chcesz wyeksponować swoje kwiaty, ale sprawi to, że będą one szybciej gnić. W idealnym przypadku trzymanie ich w chłodnym miejscu sprawi, że kwiaty będą żyć dłużej – a jeśli nie ma Cię przez cały dzień, wystawienie ich na zewnątrz w osłoniętym chłodnym (nie zamarzającym) miejscu jeszcze bardziej przedłuży ich życie.

Megan jest autorką wiadomości w tytułach Future Plc’s Homes. Ma doświadczenie w krajowych gazetach w Wielkiej Brytanii i ma doświadczenie w dziennikarstwie modowym i podróżniczym, które wcześniej praktykowała mieszkając w Paryżu i Nowym Jorku. Jej uwielbienie dla tych stolic mody oznacza, że ​​szczególnie lubi pisać o nadchodzących stylach i trendach w Homes & Gardens. Megan również uwielbia odkrywać w wolnym czasie utwory vintage, co oznacza, że ​​na jej wystrój w dużej mierze wpływa piękno epoki jazzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *