Jak zrobić całoroczny ogródek ziołowy dla Twojej kuchni?

ziola z ogrodu

Wczesna wiosna to idealny czas na rozpoczęcie uprawy warzyw z nasion. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby stworzyć bezproblemową grządkę warzywną, z której będziesz mógł zbierać produkty przez całe lato.

Jak zaplanować całoroczny ogródek ziołowy?

  1. Zdecyduj się na obszar, który chcesz zamienić w ogródek przydomowy, wybierając przestrzeń, w której będzie jak najwięcej słońca. Narysuj plan z liczbą łóżek podzielonych ścieżkami, które można pokryć żwirem lub wiórami z kory. Łóżka mogą być obszyte cegłą lub kamieniem, lub możesz preferować łóżka podwyższone wykonane z drewnianych podkładów, stali Corten lub plastiku z recyklingu.
  2. Wykop i oczyść teren, usuwając wszystkie wieloletnie chwasty. Zbuduj grządki i w razie potrzeby popraw glebę, dodając dobrze zgniły kompost lub obornik.
  3. Zrób listę warzyw, które chcesz uprawiać, koncentrując się na łatwych uprawach, takich jak ziemniaki, cukinia, fasola, liście sałaty i buraki, i zamów nasiona. Alternatywnie, zamów sadzonki (patrz po prawej dla dostawców), które można zamówić w zestawach dla działek o różnych rozmiarach.
  4. Zaplanuj, gdzie zamierzasz umieścić swoje nasiona lub sadzonki, łącząc podobne uprawy w następujących grupach: rośliny strączkowe (tj. groch i fasola), korzenie (marchew, buraki, itp.), kapustne (członkowie rodziny kapustowatych) i kabaczki ( takich jak cukinia i dynia). Ziemniaki zwykle mają własne grządki, ponieważ potrzebują dużo miejsca, a uprawy sałat i rzodkiewki można uprawiać bardziej elastycznie, gdziekolwiek jest miejsce na grządce warzywnej.
  5. Rozważ uprawę niektórych roślin towarzyszących jako bardziej dekoracyjnego elementu, obrzeża grządek z nagietkami i uprawy groszku na obeliskach i nad łukami. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz dołączyć również rabaty na kwiaty cięte.

Rozwiązanie dla małego ogrodu

„Original Veggie Bed” jest idealne do uprawy warzyw nawet na najbardziej zwartej działce. Wykonany z blachy falistej jest to system modułowy, który można ustawić na różne sposoby, jako długie, wąskie łóżko, kwadratowe łóżko lub dwa mniejsze prostokątne łóżka. Łóżka mają wysokość 40 cm, są wykonane ze stali malowanej proszkowo i są dostępne w kolorze mglistej zieleni (na zdjęciu) lub bieli merynosów; od 99,99 GBP. 

Nasiona pomidora

Nie ma to jak smak pomidora z domowej uprawy, a jeszcze bardziej opłaca się uprawiać odmiany, które trudno znaleźć w sklepach. Kolekcja Sarah Raven „Indigo Rose” i „Black Russian” zawiera nasiona dwóch pięknych i niezwykłych odmian kordonowych, które można uprawiać na zewnątrz lub w szklarni; 7,50 £ za dwie paczki nasion. 

Kupowanie motyki

Każdy ogrodnik warzywny potrzebuje dobrej motyki. Zaprojektowany przez holenderskiego specjalistę od narzędzi Sneeboer, „Royal Dutch Hoe”, 64,50 funtów, ma unikalny przód z zębami piły i zakrzywioną tylną krawędź, co zapewnia maksymalne usuwanie chwastów. Motykę zaprojektowano tak, aby można ją było ciągnąć podczas pracy do tyłu wzdłuż łóżka, a jej uchwyt w kształcie litery T sprawia, że ​​jest ergonomiczna w użyciu. 

Szklarnie

Szklarnia nie jest niezbędna do uprawy warzyw, ale dobrze jest mieć miejsce, w którym można hodować sadzonki przed ich zasadzeniem. Zajmujący mało miejsca, wykonany z drewna i poliwęglanu „Plantpak Grow House” o wymiarach 132 x 70,5 x 41 cm ma podwójne drzwi na całej wysokości i dach otwierany z obu stron w celu wentylacji. Kosztuje 183,99 GBP. 

Ogrody kuchenne do odwiedzenia

Odwiedź te tradycyjne ogrody kuchenne – od szkockiego zamku po wiejski hotel w Cotswold – aby poznać wskazówki i inspirujące pomysły.

Helmsley Walled Garden, Yorkshire

Prowadzony jako organizacja charytatywna zajmująca się terapią ogrodniczą, której celem jest poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego osób, ten piękny ogród ma szereg obszarów produkcyjnych, w tym zbiory ekologicznych warzyw i owoców, z naciskiem na lokalne odmiany.

Belmond Le Manoir aux Quat’Saisons, Oxfordshire

Ten ogród jest centralnym punktem kulinarnym w Le Manoir. Niezwykłe warzywa używane w hotelowej kuchni są pięknie rozplanowane, są tu ogrody ziołowe, tunele foliowe pełne mikro liści i rozległy sad starych owoców.

Zamek Gordon, Morayshire

Zbudowany ponad 200 lat temu, ośmioakrowy ogród otoczony murem tego szkockiego zamku został odrestaurowany i przeprojektowany z pomocą Arne Maynarda. Ogród kuchenny, który jest jednym z największych i najstarszych w Wielkiej Brytanii, obejmuje obszary przeznaczone na owoce, warzywa, kwiaty cięte i zioła, a także więcej roślin ozdobnych. 

Audley End, Essex

Ogródek kuchenny, Dom i ogrody Audley End, Saffron Walden, Essex, lata 2000 (?). Widok wnętrza szklarni sadu w sierpniu.

Dwa otoczone murem ogrody w Audley End zostały przywrócone do życia i ponownie otwarte w 2000 roku jako działający ogród kuchenny. Obejmujące osiem akrów ogrody prezentują zrównoważone techniki i zasady organiczne oraz zawierają wiele odmian, które byłyby uprawiane tutaj w XIX wieku.

West Dean, Sussex

Nieskazitelny przykład staromodnego ogrodu kuchennego, ten wspaniały edwardiański ogród otoczony murem w West Dean College ma nieskazitelne rzędy owoców, warzyw i kwiatów. Techniki, takie jak trening drzew owocowych i przycinanie, są również nauczane w college’u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *