Jak pomalować pokój niczym zawodowiec? Profesjonalny porady

rodzina maluje sciany

Nasz niezbędny przewodnik po wyborze koloru farby, z najlepszymi wskazówkami i pomysłami ekspertów. Zmiana koloru pomieszczenia może mieć bardzo pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie przestrzeni, ale wybór odpowiedniej farby może być przerażającym zadaniem. Może to być błąd, który można łatwo naprawić w praktyce, ale wielu z nas nadal boryka się z problemami i często wybiera najbezpieczniejszą opcję – w końcu odmalowanie pokoju może nie być najtrudniejszym zadaniem DIY, ale stworzenie zupełnie nowego schematu malowania jest mało idealne.

Mając to na uwadze, przygotowaliśmy przydatny przewodnik, który pomoże Ci być odważnym i odważnym, jeśli chodzi o kolor w Twoim domu. Od najnowszych trendów, przez wizualizację farby w pokoju, po narzędzia potrzebne do majsterkowania, oto 101 tematów dotyczących używania farby w domu. I nie bierz tego od nas: swój wkład wnieśli również eksperci z wielu różnych producentów farb i firm zajmujących się projektowaniem wnętrz.

Wybór koloru farby

Kolory farb, jak wszystko, mają tendencję do podążania za trendami. Pamiętasz łazienki w kolorze awokado z lat 80. i musztardowe i pomarańczowe odcienie z lat 70.? Chociaż szczotkowanie najnowszych trendów w kolorze głębokiego błękitu lub musztardy może być zabawne, nie daj się zwieść pragnieniu bycia modnym. Zamiast tego kieruj się instynktem i wybieraj odcienie, w których poczujesz się jak w domu. Joa Studholme z Farrow & Ball wyjaśnia: „Wybierz kolory, które lubisz. To może wydawać się oczywiste, ale widzimy tak wielu klientów, którzy czują się skrępowani potrzebą gustowności. Nie czuj się tak, ponieważ masz gruziński dom , musisz używać gruzińskich kolorów”.

 • Nie ignoruj ​​​​koloru podłogi: jest to druga co do wielkości powierzchnia ścian i będzie miała swój własny kolor. Nawet drewniane podłogi mają odcień, czy to w kolorze miodowym, wiśniowym czy wapiennym, a to wpłynie na wygląd farby.
 • Pozwól, aby Twoja sztuka Cię poprowadziła: zbierz swoją grafikę i poszukaj koloru, który się wyróżnia. To może być fantastyczny sposób na wybór farby akcentującej.
 • Zastanów się nad rozmiarem i kształtem swojego pokoju oraz ilością światła w ciągu dnia. Głębsze kolory zwykle pasują do przytulniejszych pomieszczeń, takich jak gabinet i salon, lub do większych pomieszczeń z dużą ilością światła, ale mocne kolory można stosować w mniejszych ilościach, aby nadać głębi i skupić się na każdym pomieszczeniu. Jeśli nie chcesz uzyskać bardzo klinicznego wyglądu, zachowaj „olśniewającą biel” w łazience i zawsze używaj łagodniejszej bieli do sufitów i stolarki w pozostałej części domu.
 • To mit, że pomalowane na biało przestrzenie będą wydawały się większe – jeśli masz mały pokój, odważnie wybierz kolor.
 • Niektóre kolory, najczęściej te występujące w naturze, działają uspokajająco, dlatego często w sypialniach i łazienkach pojawiają się neutralne odcienie, blady błękit i zieleń.

Dopasowanie kolorów

Kiedy już znajdziesz kolor, który Ci się podoba i uważasz, że będzie pasował do pokoju, co powiesz na dopasowanie do niego innych kolorów? Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć dekoracyjną ścianę lub malowane akcenty, czy chcesz dodać kolor do mebli, akcesoriów i tekstyliów, kolory muszą dobrze do siebie pasować. Więc:

 • Praca w spektrum tonów
 • Specjaliści od farb spędzają całe dnie na starannym porządkowaniu kolorów na wykresach farb, aby ułatwić ich użytkowanie. Tony i odcienie ułożone w tych samych pionowych liniach zawsze będą się uzupełniać.
 • Utwórz moodboard na Pintereście
 • Znajdź pokoje, w których zastosowano kombinację odcieni, które lubisz, lub mieszaj i dopasowuj kolory, czy to farby, zasłony, poduszki; wkrótce zrozumiesz, co lubisz.
 • Rozważ proporcje
 • Zastanów się, jakich kolorów używasz razem, ale także ile z nich. Jest to zwykle spowodowane architekturą i proporcjami pomieszczenia. Używanie dwóch kolorów w równym stopniu może być zaskakująco skuteczne, ale zwykle osiągniesz poczucie równowagi, używając więcej jednego koloru, a mniej drugiego; na przykład szary odcień z akcentem żółtego.

Kupowanie farby

Tak, możesz przemalować, jeśli uznasz, że wszystko poszło źle, ale to wymaga czasu, energii i wydatków, więc staraj się nie spieszyć z niczym. Zamiast tego weź próbki farby i zacznij testować kolory. Upewnij się, że malujesz wystarczająco duży obszar, aby naprawdę zorientować się, jak kolor będzie działał w pomieszczeniu; proponujemy pomalować kartkę A4 lub pudełko płatków śniadaniowych. Oglądaj swoją próbkę o różnych porach dnia: wygląd rano będzie się bardzo różnił od wieczoru, w zależności od kierunku padania światła. Zastanów się również, jak będzie wyglądać w sztucznym oświetleniu.

Sposób, w jaki farba pojawia się na ścianie, będzie się różnić w zależności od marki, ale wykończenia farb można z grubsza podzielić na:

Matowy
Powszechnie uważany za standard dla ścian wewnętrznych, jest to najmniej odblaskowy połysk i ma aksamitną fakturę. Daje największą głębię koloru i dobrze ukrywa niedoskonałości na ścianach.
Skorupka jajka
Trochę odbijająca światło i dość trwała, ta farba jest najczęściej używana w kuchniach lub łazienkach przez tych, którzy szukają trwałej, łatwej do czyszczenia farby bez połysku.
Farba satynowa
Jak skorupka jajka, ale nieco bardziej błyszcząca.
Farba półpołyskowa i błyszcząca
Najbardziej odblaskowe wykończenie i najtrwalsza, łatwa do czyszczenia farba, jest tradycyjnie stosowana na listwach przypodłogowych, listwach i drzwiach, a czasami w łazienkach. Trendy sprawiły, że błyszcząca farba jest częściej stosowana na podłogach drewnianych lub w celu stworzenia efektu, ale należy uważać na podkreślanie niedoskonałości podczas korzystania z niej w ten sposób.
Farba ekologiczna
Obecnie przemysł farbiarski traktuje poważniej kwestie środowiskowe, a wiele nowych formuł farb zawiera obecnie niską zawartość LZO (lotnych związków organicznych), które uważano za szkodliwe dla zdrowia i powodujące problemy w przypadku utylizacji zużytej farby. Istnieje jednak również fantastyczna gama świadomie ekologicznych farb, które nie są wcale mniej skuteczne w wykończeniu czy nasyceniu kolorów.

Edward Bulmer , historyk architektury z zawodu, opracował gamę farb, współpracując ze specjalistycznymi producentami farb i wracając do nietoksycznych formuł farb, aby opracować piękne kolorowe farby, które są zarówno bezpieczniejsze, jak i zdrowsze. Są idealne do budynków zabytkowych, ponieważ kolory są uzyskiwane przy użyciu naturalnych pigmentów, a klej kazeinowy pozwala powierzchniom oddychać, a tym samym naturalnie regulować.

Wybór malarza i dekoratora

Wielokrotnie nagradzany dekorator Wayne de Wet daje nam swoje najważniejsze wskazówki:

 1. Użyj malarza i dekoratora, który należy do organizacji handlowej, takiej jak Stowarzyszenie Malarstwa i Dekoracji , największa w Wielkiej Brytanii lista profesjonalnych dekoratorów.
 2. Wypróbuj checkatrade.com , świetną stronę internetową, która informuje o tym, nad czym ostatnio pracował malarz i dekorator.
 3. Zaloguj się na dulux.co.uk i kliknij zakładkę dekorator. Dulux przedstawia listę swoich zatwierdzonych i gwarantowanych dekoratorów.

Lub, jeśli robisz to sam, oto wskazówki naszego edytora dekoracji, Ruth Sleightholme, dotyczące samodzielnego malowania pokoju.

Jak pomalować pokój?

Niezbędna jest znajomość podstaw malowania pokoju; zwłaszcza jeśli dekorator jest poza budżetem dla Ciebie lub jeśli ograniczenia kwarantanny oznaczają, że nie ma o tym mowy. Dostałem świetną książkę zatytułowaną Paint Magic autorstwa Jocasty Innes, która jest szczegółowym przewodnikiem po tym, jak faktycznie malować rzeczy, i na pewno radziłbym ją przeczytać, lub obejrzeć wiele samouczków online. Główne punkty są następujące i zauważ: wszystkie te wydają się pracochłonne i czasochłonne, ale są niezbędne, aby nawet zbliżyć się do profesjonalnego wyglądu.

 • Dokładnie umyj ściany i sufit (zwłaszcza narożniki, w których gromadzą się pajęczyny lub puch, szczyty ościeżnic itp.) ciepłą wodą z mydłem i dużą gąbką lub, lepiej, mydłem w cukrze.
 • Nałóż pierwszą warstwę podkładu, szczególnie jeśli wykonałeś już tynkowanie, szpachlowanie lub malujesz różne kolory. Możesz użyć podkładu lub po prostu rozwodnionej podstawowej białej emulsji.
 • Istnieje preferowana kolejność malowania pokoju, która daje największe szanse na schludną pracę i minimalizuje zacieki lub błędy na dobrych, pomalowanych obszarach. Są to: sufity, ściany, stolarka, podłoga.
 • Jeśli uważasz, że możesz sprawnie posługiwać się pędzlem lub chcesz trochę poćwiczyć, powinieneś „wyciąć” obszary, takie jak wokół parapetów lub w miejscach, w których ściana styka się z sufitem, używając ustawionego pod kątem „tnącego pędzla” , zamiast używania taśmy maskującej, która może być brudna i problematyczna.
 • Jest wiele filmów na temat tego, jak się przycinać, ale kilka wskazówek: 1) Zlać farbę do mniejszej wanny, abyś mógł ją nosić i wnosić ze sobą po drabinie 2) Dobrze nanieś farbę na pędzel, ładując pędzel z farbą i zgrubnym pędzlem na kawałku ściany, którą później zamalujesz. 3) Usuń nadmiar farby z pędzla, dociskając go do boku wanny, ale nie zeskrobując obrzeża puszki. To tworzy suche grudki, a następnie wpycha te suche grudki z powrotem do mokrej farby.
 • Wyłącz elektrykę przy skrzynce bezpieczników, a następnie odkręć wtyczki i gniazdka tak, aby odstawały od ściany o kilka centymetrów. Umożliwi to dokładne malowanie wokół nich i nieco za nimi, bez konieczności używania brudnej taśmy maskującej. Po prostu przykręć je z powrotem do ściany za pomocą śrubokręta.
 • Po wycięciu możesz iść dalej i nakładać wałkiem farbę. To ważne – szczególnie w przypadku tych głębokich kolorów, aby spróbować nałożyć trzy warstwy, jeśli możesz to znieść! Jeśli naprawdę chcesz mieć piękne wykończenie, radzę nałożyć ostatnią warstwę pędzlem, a nie wałkiem, utrzymując pociągnięcia pędzlem konsekwentnie pionowo, jeśli możesz.
 • Istnieje metoda malowania stolarki (szczególnie w połysku), która jest nieco trudniejsza. Zasadniczo używasz obciążonego pędzla (tj. pełnego farby), ale także dość suchego pędzla, który trzymasz z boku. Wcierasz farbę w panel drzwi, nad którymi pracujesz (zrób jeden panel na raz!) poziomo, potem pionowo, a następnie za pomocą suchego pędzla szczotkujesz farbę pionowo, od dołu do góry. Ta metoda zapobiegnie kapaniu i sprawi, że pociągnięcia pędzlem będą ładne i spójne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *