Rzodkiewka – jak uprawiać i pielęgnować rzodkiewki?

rzodkiewki

Jeśli zastanawiasz się, jak uprawiać rzodkiewki, jesteś we właściwym miejscu. Ta chrupiąca, kolorowa roślina okopowa jest jednym z najłatwiejszych w uprawie warzyw i mamy kilka wskazówek od doświadczonych ogrodników.

Rzodkiewki dodają świeżej, pieprznej nuty do sałatek, ale czy wiesz, że możesz je również upiec razem z innymi warzywami korzeniowymi? Pieczenie rzodkiewki zmniejsza ich gryzący język, a smak staje się bardziej ziemisty i łagodny. Jeśli uprawiasz swój własny, z pewnością warto spróbować.

Rzodkiewki szybko rosną i mogą być gotowe do spożycia cztery tygodnie po siewie w idealnych warunkach.

JAK WYHODOWAĆ RZODKIEWKI Z NASION?

Nasiona rzodkiewki można wysiewać bezpośrednio do ziemi, gdy tylko gleba się nagrzeje, aby wspomóc kiełkowanie. Możesz siać nawet zanim ziemia się nagrzeje, przykrywając przed siewem rozsadnik włókniną lub kloszem.

1. Rozdrobnij ziemię na drobną glebę i wysiaj nasiona oszczędnie w wąskim, płytkim siewniku, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu dla wybranej odmiany dla rozstawu.

2. Przykryj nasiona lekkim posypaniem ziemią i podlej je.

JAK DŁUGO ROSNĄ RZODKIEWKI?

Powinieneś zobaczyć oznaki kiełkowania w ciągu około 10 dni. Gdy sadzonki będą wystarczająco duże, aby je obsłużyć, przerzedź je, aby pozostawić między nimi 1 cal/2,5 cm, aby zapewnić im przestrzeń do wzrostu. Po około trzech do czterech tygodniach mogą być gotowe do zbioru.

Amy Enfield, ogrodniczka w Bonnie Plants , mówi: „Rzodkiewki w kształcie czerwonej kuli, takie jak cherry belle i francuskie śniadanie (typ lekko wydłużony), należą do najszybciej rosnących, od siewu do zbiorów – zwykle trzy tygodnie lub krócej”.

Daje następujące rady dotyczące czasu sadzenia: „Powinny być sadzone na wiosnę, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 60-65ºF. Można je również ponownie sadzić jesienią, gdy temperatura zacznie spadać”.

SKĄD WIESZ, KIEDY RZODKIEWKI SĄ GOTOWE DO ZBIORU?

Sprawdź rozmiar rzodkiewek przed zbiorem, usuwając tylko górną warstwę ziemi wokół jednej z roślin w rzędzie. Rzodkiewki są gotowe do zbioru, gdy osiągną średnicę około 2,5 cm.

Nie zostawiaj rzodkiewek w ziemi, gdy będą gotowe – staną się twarde i drzewne, a smak nie będzie tak dobry jak młode rośliny.

CZY MOŻESZ UPRAWIAĆ RZODKIEWKI W DONICZKACH?

Rzodkiewki można uprawiać w doniczkach o dowolnym kształcie i rozmiarze. Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, jak wyhodować rzodkiewki z nasion. Jedyna prawdziwa różnica podczas uprawy rzodkiewek w doniczkach polega na tym, że będziesz musiała je podlewać częściej, ponieważ pojemniki wysychają szybciej niż ziemia w ogrodzie lub na działce warzywnej.

JAK NAJLEPIEJ ROSNĄ RZODKIEWKI?

Rzodkiewki najlepiej rosną na drobnej glebie, z regularnym podlewaniem, aby nie wyschły. Rosną szybko i powinny być zbierane, gdy tylko będą gotowe, aby nie rosły w ziemi.

Z tego powodu są dobrym plonem do siania przy sadzeniu sukcesyjnym. Oznacza to po prostu wysiew mniejszych ilości nasion na raz, być może z zachowaniem dwóch tygodni pomiędzy każdym wysiewem. W ten sposób nie będziesz mieć obfitych zbiorów, ponieważ, spójrzmy prawdzie w oczy, nikt nie chce jeść gór rzodkiewki na raz.

Telewizyjny ekspert ogrodnictwa Monty Don mówi: „Rzodkiewki to idealne szybkie warzywo, a także pyszne”. W klipie z Gardeners’ World pokazuje, jak można wykorzystać rzodkiewki, aby wykorzystać grządkę, którą przygotowałeś na wolniej rosnące plony, takie jak słodki groszek. Sugeruje sianie rzodkiewek w tej glebie i zbieranie ich, zanim będą konkurować z groszkiem.

JAKI JEST SEKRET UDANEJ UPRAWY RZODKIEWKI?

Amy Enfield z Bonnie Plants mówi, że istnieją dwa wielkie sekrety udanej uprawy rzodkiewki:

1. „Utrzymuj glebę stale wilgotną. Rzodkiewki nie lubią dużych wahań wilgotności gleby, więc podlewaj wodę zawsze, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha w dotyku. W przeciwnym razie są podatne na pękanie i pękanie. Rozszczepianie jest szczególnie problematyczne, gdy w cyklach nawadniania występują duże wahania między mokrym a suchym” – mówi.

2. Cienkie sadzonki po wykiełkowaniu. Rzodkiewki potrzebują około 2-3 cali przestrzeni, aby rosnąć. Jeśli rośliny są przepełnione, nie wykształcą cebulek i utkniesz na zielonych rzodkiewkach (które są jadalne).’

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PODCZAS UPRAWY RZODKIEWKI?

Amy Enfield jest zdecydowaną zwolenniczką siewu sukcesyjnego i mówi: „Wykonywanie mniejszych, rozłożonych naprzemiennie sadzenia rzodkiewek przedłuży okres zbiorów i upewni się, że nie skończy się z większą ilością rzodkiewek, niż wiesz, co z nią zrobić”.

  • Niespójne podlewanie
  • Spowoduje to pękanie i pękanie rzodkiewek.
  • Złe warunki

Amy Enfield mówi: „Jeżeli rzodkiewki sadzi się zbyt późno na wiosnę, a pogoda szybko się nagrzewa lub nie są one odpowiednio przerzedzone po kiełkowaniu, mogą nie wykształcić cebulek. Przeludnienie i upały mogą sprawić, że sadzonki rzodkiewki przyskoczą do kwitnienia, a nie założą cebulki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *