Jak stworzyć śródziemnomorski ogród?

bugenwille

Odporne na suszę śródziemnomorskie ogrody są zarówno piękne, jak i zrównoważone, idealna opcja na słoneczne miejsce. Lottie Delamain wyjaśnia zalety i przedstawia schemat sadzenia do skopiowania. 

Brytyjczycy mają obsesję na punkcie Morza Śródziemnego. Jest kusząco blisko, ale na tyle odmienna, że ​​w momencie, gdy opony EasyJet uderzają o asfalt, czujemy się przemienieni i od razu trochę bardziej efektowni.

Wielu z nas zgromadziło winiety słonecznych wakacji na Morzu Śródziemnym, schowane, by zobaczyć nas przez ponurą brytyjską zimę. Obiady w pstrokatym cieniu winorośli, pola słoneczników pod wielkim błękitnym niebem, zamglone, zakurzone ścieżki przez spieczone gaje oliwne i to syropowate światło, które sprawia, że ​​wszyscy wyglądają najlepiej. Dlaczego więc nie mielibyśmy chcieć stworzyć małego kawałka tego w domu?

Jak stworzyć ogród śródziemnomorski?

Dobrą wiadomością jest to, że nie jest to takie trudne, jak się wydaje, a jeśli zostanie wykonane prawidłowo, jest to naprawdę zrównoważony sposób na ogród. Zła wiadomość jest taka, że ​​nie jest dla wszystkich. Jest jeden niezbędny składnik śródziemnomorskiego ogrodu, a jest nim słońce. Więc jeśli twój ogród ma aspekt południowy / południowo-zachodni, czytaj dalej. Jeśli masz działkę zorientowaną na północ/północny wschód lub dziedziniec otoczony wysokimi budynkami, może zarezerwuj lot do Hiszpanii (lub zobacz mój artykuł o tym, jak sadzić zacieniony ogród ).

Sadzenie na Morzu Śródziemnym ma wiele zalet, między innymi to, że jest bardzo łatwe w utrzymaniu – jak mówi Olivier Fillipi, słynny hodowca roślin śródziemnomorskich, są to ogrody „bez ogrodnika. Nikogo nie ma chwastów ani podlewania, żaden ogrodnik nie przychodzi kosić, leczyć czy nawozić”. Podobnie jak w ich naturalnym środowisku, rośliny, które kojarzą nam się z Morzem Śródziemnym, to przepuszczalne, kiepskiej jakości gleba i niezbyt dużo uwagi. Idealnie więc będziesz potrzebować osłoniętego miejsca od strony południowej z swobodnie drenującą glebą (tj. nie ciężką gliną). Zwykłe rośliny występujące w śródziemnomorskim ogrodzie to również te, które są mało wymagające pod względem wody; ewoluowały, aby rozwijać się na spieczonych słońcem równinach przybrzeżnych i górach graniczących z Morzem Śródziemnym. Często zimozielone, (kolejny plus) rośliny te mają również srebrzysto-szarozielone liście zaprojektowane, aby oszczędzać wodę i odbijać ostre słońce. Rośliny odporne na suszę, takie jak te, stają się coraz bardziej atrakcyjne, ponieważ nasza niegdyś zielona i żyzna wyspa podlega dłuższym, gorętszym latom ze względu na zmieniający się klimat.

Żwir, który często kojarzy się z ogrodami śródziemnomorskimi (w przeciwieństwie do trawnika lub kostki brukowej), dodatkowo obniży rachunki za utrzymanie i podniesie twoje referencje do zrównoważonego rozwoju – działa jako środek tłumiący chwasty, a także pomaga w odprowadzaniu wody. Wybór żwiru, który jest lokalny dla Twojej okolicy, niezależnie od tego, czy jest to krzemień, czy wióry Cotswold, sprawi, że Twój ogród poczuje się bardziej jak w domu. Dodatkowo, w porównaniu z wieloma innymi materiałami do twardego krajobrazu, jest bardzo przystępny cenowo.

W związku z tym ogrody w stylu śródziemnomorskim nie są już postrzegane jako pionierski eksperyment, jak wtedy, gdy Beth Chatto zaprojektowała swój słynny żwirowy ogród w 1992 roku, ale jest to sprytny, świadomy klimatu wybór i cieszą się czymś z renesansu. Dan Pearson niedawno ukończył renowację śródziemnomorskiego ogrodu w Sissinghurst, pomysł, który po raz pierwszy wpadł na pomysł Vity Sackville West po podróży na grecką wyspę Delos w 1935 roku. Jej pierwsza próba odtworzenia odurzającego romansu Delos zakończyła się niepowodzeniem z powodu wyraźnie nieśródziemnomorskie cechy terenu, jego ciężka glina i północna strona. Zainstalowanie wymaganego drenażu i zastąpienie wierzchniej warstwy gleby zmiażdżonym żwirkiem z ragstone z Kentu stworzyło zubożałą glebę, której potrzebują te rośliny – wyczyn, którego mógł dokonać tylko Dan Pearson. Dla reszty z nas, śmiertelników,

swoim londyńskim ogrodzie projektantka ogrodów Emily Erlam rozkoszowała się możliwością stworzenia „poczucia wakacji” dzięki doskonale wyselekcjonowanej śródziemnomorskiej roślinności

Lista roślin śródziemnomorskich idealnych do ogrodu

 • Euphorbia myrsinites – ta pozaziemsko wyglądająca sino euforbia jest świetna w małych doniczkach lub pełza po ścieżkach na poziomie gruntu
 • Foeniculum vulgare 'Purpureum’ – piękne, pierzaste liście i wysokie, kwaśne żółte kwiaty, które zapewnią pszczołom ucztę.
 • Hylotelephium telephium 'Purple Emperor’ – pulchne, soczyste, ciemnobrązowe, soczyste liście z kwiatostanami w kolorze rioja od sierpnia do października.
 • Origanum – świetne zwarte zioło, które utworzy dobrze zachowany kopiec i przyda się podczas letnich grilli. Wiele odmian do wyboru, od jasnozielonych greckich po dość różnorodne.
 • Nepeta „Six Hill’s Giant” – większa odmiana kocimiętki z zakurzonymi kwiatami bzu i ładnymi liśćmi szałwii, które również tworzą leczniczą herbatę.
 • Phlomis russeliana – liście szałwii z wysokimi iglicami cytrynowożółtych okółków, które wyglądają tak pięknie w kwiatach, jak główki nasienne przez zimę.
 • Phillyrea augustifolia – świetna alternatywa dla oliwki, która świetnie sprawdza się jako drzewo wielopniowe lub kopczyk w kształcie pieroga.
 • Rosmarinus – uwielbiam rozmaryn jako luźny topiary lub masowo rośliny wzdłuż południowego brzegu. Odmiana płożąca się prostratus, świetnie przewraca się na brzegach doniczek.
 • Santolina chamaecyparissus – jasnożółte główki od szpilek na żylastych pędach, które unoszą się nad ładnymi srebrzystymi liśćmi w dobrze zachowanym kopcu.
 • Stachys byzantina 'Silver Carpet’ – to nisko rosnąca odmiana miękkich, puszystych uszu królika, które będą trzepotać po ścieżce i tłumić chwasty.
 • Grasica – kolejny wspaniały dodatek do ogrodu ziołowego, z posypką różowo-liliowych kwiatów.
 • Verbena bonariensis – ten długonogi klasyk świetnie nadaje się do dodania wysokiej, zwiewnej warstwy nasadzeń i bogatych plamek koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *