Jak sadzić i wyhodować kwiat dalii?

dalie

Jak sadzić i uprawiać bulwy dalii oraz gdzie znaleźć najlepsze odmiany do swojego ogrodu w tym roku. Przez kilka lat dalie były markowane jaskrawymi, staromodnymi i hodowane tylko przez zaciekle rywalizujące typy Mr McGregor, uzbrojone we linijki, mające nadzieję na wygranie nagród na lokalnym pokazie kwiatów. Teraz wracają do mody, używane przez wszystkie najbardziej rozchwytywane kwiaciarnie, od Scarlet & Violet po The Land Gardeners .

Dla mnie ich najbardziej atrakcyjną cechą jest łatwość w rozwoju. Od lat rzucam zazdrosne spojrzenia na łóżko dalii mojej sąsiadki z działki. Obfite kwiaty w krzykliwych kolorach wydawały się zbyt imponujące, aby można je było osiągnąć. Jak bardzo się myliłem! W zeszłym roku w końcu zebrałam się na odwagę, żeby sama spróbować i przez wiele miesięcy byłam zadowoloną z siebie nosicielką ogromnych bukietów kwiatów.

Jak posadzić dalie i je hodować?

W marcu lub na początku kwietnia rozpocznij hodowlę dalii w doniczkach, niezależnie od tego, czy są to ukorzenione sadzonki czy bulwy. Jeśli używasz bulw przechowywanych przez zimę, dokładnie je obejrzyj i odetnij czystym nożem wszelkie chore lub zamoczone kawałki. Jeśli sadzisz bulwę, poszukaj łodyg zeszłorocznych i posadź je do góry. Jeśli używasz ukorzenionych sadzonek, stopniowo dosadzaj je, zwiększając rozmiar doniczki w miarę wzrostu rośliny.

Utrzymuj doniczki dobrze podlewane, a gdy dalie osiągną około 40 cm wysokości, uszczypnij ich rosnące końcówki tuż nad zestawem liści. To zachęci ich do odpadnięcia.

Po przejściu ostatnich mrozów posadź dalie w ogrodzie. Zawsze kołkuj swoje dalie, gdy tylko je zasadzisz, a następnie przywiąż je, gdy będą rosnąć. Kiedy rośliny są w pełni ugruntowane, ukryją wszelkie nieestetyczne patyki i nie opadną. Używaj mocnych kawałków drewna, a nie bambusa, który jest idealną kryjówką dla skorek, które będą podjadać Twoje delikatne rośliny. Zawsze chroń się przed ślimakami – jest to szczególnie ważne na wczesnych etapach, aby uniknąć złamanego serca.

Jak tylko zobaczysz rozwijające się pąki, zacznij karmić swoje dalie. Ludzie z National Dahlia Collection zalecają zastrzeżoną żywność pomidorową raz na 10 dni.

Pielęgnacja kwiatów dalii

Kiedy twoje rośliny zaczną kwitnąć, bądź ostrożny, jeśli chodzi o martwe rośliny. Jeśli będziesz dalej zbierać kwiaty, będziesz mieć stały zapas kwiatów od lipca do listopada. Zanim włożysz je do wazonu, Sarah Raven zaleca ponowne wycięcie pustej łodygi pod wodą, aby uniknąć śluz.

Istnieją pewne kontrowersje dotyczące tego, czy każdej zimy wykopać dalie. Jeśli masz miejsce do przechowywania bulw w chłodnym, suchym miejscu i mieszkasz w miejscu, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia podmokłych gleb i niemało mrozów w zimie, warto włożyć w to wysiłek.

National Dahlia Collection sprzedaje ukorzenione sadzonki, z których większość zakwitnie w pierwszym roku, a także założy bulwę. Jeśli hodujesz dalie z sadzonek, zaleca się pozostawienie ich w ziemi tak długo, jak to możliwe, ponieważ większość ciężaru przypada na bulwy pod koniec sezonu wegetacyjnego. Prostym sposobem na określenie tego czasu jest umożliwienie dalii pierwszych przymrozków zimy – po tym ich liście zbrązowieją i będą wyglądały na ogólnie użalające się nad sobą. W tym momencie ostrożnie wykop je, odetnij rosnące pędy, a następnie pozostaw do wyschnięcia do góry nogami, aby wilgoć pozostała w łodygach mogła odpłynąć.

Gdy bulwy będą ładne i suche, odstaw je na zimę. Wilgoć jest tutaj wrogiem. Podążam za wskazówkami moich mentorów działkowych i używam plastikowych pudełek po owocach z otworami ze wszystkich czterech stron i podstawy. Chcesz, aby twoje bulwy były w pełni wentylowane, ale jeśli są w nieogrzewanej szopie, dobrze jest przykryć je gazetą, aby zapobiec osadzaniu się na nich wilgoci i mrozu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *