Jak zasadzić wyhodować mango?

mango

Jeśli zastanawiasz się, jak wyhodować mango z nasion, dostępnych jest wiele różnych podejść. Od owinięcia nasion mango w papierowy ręcznik po sadzenie nasion bezpośrednio w glebie, zebraliśmy najlepsze opcje, abyś mógł wybrać ten, który najlepiej Ci odpowiada.

Jeśli jednak myślisz o wyhodowaniu mango z nasion, przed rozpoczęciem musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Tutaj przeprowadzimy Cię przez wszystkie kroki, aby z powodzeniem dodać mango do pomysłów na ogródek kuchenny.

JAK WYHODOWAĆ MANGO Z NASION?

Po pierwsze, uprawa mango z nasion raczej nie przyniesie owoców, chyba że mieszkasz na obszarze, gdzie drzewa mango rosną naturalnie. Do owocnikowania potrzebują stałego, gorącego i wilgotnego klimatu. Bardzo trudno to zapewnić w domu lub ogrodzie. Możesz mieć szczęście, jeśli wyhodujesz swoje mango w szklarni, chociaż nie jest to gwarantowane. Zamiast tego po prostu ciesz się soczystymi liśćmi drzewa mango jako rośliną doniczkową.

Po drugie, wskaźniki sukcesu będą się różnić, więc najlepiej jest sadzić kilka nasion jednocześnie, aby zmniejszyć ryzyko rozczarowania, pokładając nadzieję w jednym nasionku.

Jeśli jednak zdobędziesz piękną, małą sadzonkę mango, wkrótce wyrośnie ona na wspaniałą tropikalną roślinę doniczkową, która doda smaku tropików każdemu pomieszczeniu w Twoim domu.

JAK WYHODOWAĆ MANGO Z NASION W PAPIEROWYM RĘCZNIKU?

Uprawa mango z nasion w ręczniku papierowym to jedna z najpopularniejszych metod. Dość prosta, z dobrym wskaźnikiem sukcesu, jest to również idealna metoda, jeśli nie jesteś szczególnie cierpliwy i chcesz sprawdzić postępy swoich nasion – spróbuj jednak powstrzymać się od zbyt częstego rozpakowywania.

Jest to również najtańsza metoda na rozpoczęcie działalności, ponieważ wymaga po prostu kilku ręczników papierowych, torebki strunowej i nasion mango. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak wyhodować mango z nasion w papierowym ręczniku.

 • Po oddzieleniu miąższu mango od nasion – tak jak podczas przygotowywania mango do spożycia, wyszoruj łuskę nasion, aby usunąć miąższ.
 • Możesz to zrobić standardowym nożem kuchennym, dokładnie w taki sam sposób, w jaki obiera się ziemniaka.
 • Po oczyszczeniu łuska będzie biała i trochę futrzana.
 • Następnie odetnij mały klocek w górnej części łuski (cienki koniec) i całkowicie zanurz w szklance wody na 24 godziny.
 • Po 24 godzinach wyjmij łuskę z wody.
 • Możesz usunąć nasiono z łuski (możesz to zrobić, odcinając krawędź łuski, a następnie podważając ją nożem) lub możesz trzymać nasiono w łusce i po prostu poszerzyć nacięcie.
 • Owiń łuskę lub nasiona wilgotnym ręcznikiem papierowym.
 • Owinięte nasiona umieść w plastikowej torbie z wyciętymi małymi otworami wentylacyjnymi.
 • Utrzymuj nasiona ciepłe i wilgotne, aby pomóc im kiełkować. Powinieneś zacząć widzieć oznaki wzrostu w ciągu kilku dni.
 • Gdy ziarno wykiełkuje i wytworzy zarówno korzeń, jak i pęd, posadź w kompoście i dobrze podlewaj.
  sadzonka mango

JAK WYHODOWAĆ MANGO Z NASION BEZPOŚREDNIO W GLEBIE?

Nauka uprawy mango z nasion poprzez sadzenie bezpośrednio w glebie jest jednym z najłatwiejszych w utrzymaniu sposobów uprawy mango, ponieważ po początkowym zasadzeniu nie będzie wymagało przesadzania, dopóki nie wyrośnie z doniczki. Będziesz wiedział, kiedy będzie wymagał przesadzenia, ponieważ jego korzenie zaczną pojawiać się przez otwór na dole. Zajmie to najwcześniej kilka miesięcy.

 • Zacznij od oddzielenia łuski od miąższu, jak poprzednio (odłóż owoce na bok, aby zjeść później).
 • Użyj nożyczek kuchennych, obcinaczy do paznokci lub noża kuchennego, aby naciąć z boku łuski, a następnie użyj noża, aby rozbić łuskę, aby odsłonić nasiono w środku.
 • Po wykonaniu tej czynności namocz nasiona w wodzie na noc.
 • Następnego dnia przygotuj kompost. Wybierz kompost – najlepiej wrzosowaty – z dobrym drenażem, ponieważ nasiona gniją, jeśli gleba jest zbyt mokra.
 • Napełnij garnek kompostem, pozostawiając kilka centymetrów wolnego miejsca.
 • Wciśnij ziarno do kompostu tak, aby wyglądało, jakby stało na boku.
 • Dodaj więcej kompostu, aby wypełnić garnek.
 • Umieść garnek w ciepłym, ciemnym miejscu.
 • Sprawdzaj regularnie i upewnij się, że gleba nie wysycha.
 • Gdy pęd przebije powierzchnię gleby, przenieś doniczkę na słoneczny parapet, gdzie może dalej rosnąć.

JAK WYHODOWAĆ MANGO Z NASION W WODZIE?

Jeśli chcesz bez wysiłku wyhodować nasiona mango, nauka uprawy mango z nasion w wodzie jest dla Ciebie idealną metodą. Jeśli kiedykolwiek wyhodowałeś awokado z kamienia, ta metoda będzie ci znana. Jest to również ta sama metoda uprawy ananasa . Po usunięciu nasiona z łuski, jak opisano powyżej, naciśnij dwie wykałaczki mniej więcej do połowy, po obu stronach nasiona. Następnie napełnij dużą szklankę wodą i zanurz dolną połowę nasion, wykałaczkami trzymaj górną połowę nasion nad wodą.

Zmieniaj wodę co tydzień, aby utrzymać ją w czystości i zapobiec rozwojowi bakterii. Pojawienie się oznak wzrostu zajmie od jednego do trzech tygodni. Pozwól nasionom mango dalej rosnąć w ten sposób, aż uzyska drugi zestaw liści, a następnie posadź w kompoście z nasionami pod powierzchnią i łodygą powyżej.

NAJŁATWIEJSZY SPOSÓB NA UPRAWĘ MANGO Z NASION

Jeśli masz mało czasu, ta metoda uprawy mango z nasion z pewnością spodoba się.

Tom Siddons, ogrodnik na farmie awokado Sleepy Lizard, dzieli się swoimi poradami ekspertów w swoim filmie . Zaczyna od wypełnienia płytkiego pojemnika ziemią, a następnie odcina dwie połówki owocu mango po obu stronach nasiona. Na koniec „połóż środek z nasieniem na wierzchu gleby i pozwól matce naturze wykonać swoją pracę” – sugeruje.

Podlewaj od czasu do czasu i trzymaj w ciepłym miejscu, a będziesz miał piękne drzewo mango w mgnieniu oka.

JAK DŁUGO TRWA WYHODOWANIE MANGO Z NASION?

Wyhodowanie mango z nasion zajmuje od pięciu do ośmiu lat. Jednak w ciągu kilku tygodni pojawi się mała sadzonka. Drzewa mango mogą dorastać na wolności do 6 metrów, ale jeśli wyhodujesz swoje drzewo mango w doniczce i przytniesz je w razie potrzeby, możesz zachować znacznie łatwiejszy w zarządzaniu rozmiar.

JAK DBAĆ O MANGO?

Opieka nad drzewem mango jest dość łatwa, zwłaszcza jeśli rośnie w środku. Podlewaj regularnie, gdy gleba jest sucha, a latem karmić bogatym nawozem potasowym, takim jak płynne wodorosty.

„Przesadzaj roślinę w razie potrzeby, a następnie raz w roku, gdy znajdzie się w ostatniej doniczce”, radzi Holly Farrell w swojej książce Plants from Pips .

Holly zaleca również „usunięcie górnego pąka, gdy skończy rok”, ponieważ zachęci to roślinę do przyjęcia bardziej krzaczastego i estetycznie atrakcyjnego kształtu – zapobiegnie to również zbyt wysokiemu wzrostowi drzewa mango.

CZY PĘKNIETE NASIONO MANGO MOŻE ROSNĄĆ?

Nie, złamane nasionko mango nie może rosnąć. Jeśli nie masz kompletnego nasiona, brakuje mu albo korzenia, albo części kiełkowej – z których obie są niezbędne do wzrostu. Jeśli twoje ziarno jest zepsute, lepiej kupić nowe mango, cieszyć się jego pysznymi owocami i zacząć od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *