Kostka brukowa to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o wykończenie chodników, podjazdów czy placów na posesjach. Nie ma w tym nic dziwnego, jest nie tylko estetyczna, ale również trwała. Aby jednak mogło tak być konieczne jest jej odpowiednie ułożenie. Sprawdźmy więc jak powinno przebiegać oraz jakich materiałów będziemy potrzebować, by efekt końcowy spełnił nasze oczekiwania.
Zanim przystąpimy do układania kostki brukowej warto dokładnie się jej przyjrzeć czy w zakupionych przez nas materiałach nie znajdują się kostki uszkodzone lub pęknięte. Na tym etapie istnieje bowiem jeszcze możliwość reklamowania towaru – nie jest to możliwe w przypadku ułożonej już kostki. Poza tym, zadbajmy o to, by zgromadzić wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Potrzebna będzie nam między innymi fuga do kostki brukowej, tłuczeń, żwir lub drobny piasek, z których wykonamy podbudowę i podsypkę.
Od czego zaczynamy pracę?
Układanie kostki brukowej powinniśmy zacząć od usunięcia zewnętrznej warstwy gleby czyli tak zwanego hummusu. Należy usunąć ok 20 cm gleby oraz rosnącej na niej roślinności. Następnie przechodzimy do zbudowania podstawy. Jako podbudowa do kostki brukowej najlepiej sprawdzi się niewielkich wymiarów kruszywo. Pamiętajmy, że podbudowa powinna mieć ok 4 stopniowy spadek, który ułatwi odpływ wody. Na warstwie tłucznia wysypujemy podsypkę z drobnego żwiru lub piasku a następnie zagęszczamy tę warstwę. Kolejny krok to umieszczenie krawężników. Aby upewnić się, że są proste warto wytyczyć linię za pomocą drutu lub sznurka. Następnie przechodzimy do układania nawierzchni z kostek.
Szczeliny w kostce brukowej są na tym etapie bardzo ważnym elementem – nie powinny być ani zbyt wąskie, ani też za szerokie. Optymalnie jeśli wynoszą ok 3-5 mm. Pozwoli to uniknąć przemieszczania się kostek brukowych.
Fuga do kostki brukowej – dlaczego warto ją zastosować?
Ostatnim etapem układania kostki brukowej jest zabezpieczenie szczelin pomiędzy kamiennymi kostkami. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego produktu jakim jest fuga do kostki brukowej. To rozwiązanie, które sprawdza się znacznie lepiej niż używany do niedawna piasek. Fuga do kostki brukowej nie tylko spaja ze sobą poszczególne kamienne kostki, ale również nie pozwala na przerost mchu czy chwastów. Co więcej, w przeciwieństwie do piasku nie jest wypłukiwana przez deszcz czy wywiewana przez wiatr. Gwarantuje więc, że nawierzchnia będzie prezentowała się doskonale przez znacznie dłuższy czas.
Podsumowując, choć wydawać by się mogło, że układanie kostki brukowej jest zadaniem prostym tak naprawdę bardzo ważna jest dokładność oraz dbałość o każdy element brukowej nawierzchni. Jeśli nie zbudujemy prawidłowej podstawy lub ułożymy kostkę bezpośrednio na gruncie możemy spodziewać się tego, że będzie się ona rozjeżdżać a w spoinach szybko zacznie wyrastać roślinność. Na szczęście, posiadając dobrej jakości materiały takie jak fuga do kostki brukowej możemy zadbać o to, by nawierzchnia prezentowała się doskonale przez długi czas.