Budujesz dom lub niedawno wprowadziłeś się do nowej nieruchomości? Na pewno zauważyłeś, że osady wapienne z twardej wody niszczą wygląd armatury, szyby prysznicowej czy wanny oraz powoli degenerują sprzęty AGD i piec. Na szczęście nie musi tak być. Sprawdzony zmiękczacz wody raz na zawsze uwalnia od tego problemu.
Twarda woda nie tylko przesusza skórę i włosy czy powoduje brzydki kożuch na herbacie. Wapień w niej zawarty osadza się na bateriach łazienkowych, umywalkach, prysznicach (ah, te uszczelki) i wannach skutecznie niszcząc te nietanie sprzęty. Dodatkowo zmniejsza efektywność systemu grzewczego zatykając rury i niszcząc wymienniki ciepła w piecach. O czajniku, pralce czy ekspresie do kawy lepiej nawet nie wspominać…
Centralne zmiękczacze wody
Z pomocą przychodzą centralne zmiękczacze wody, które wpina się na wejściu wody do budynku, tak by swoim działaniem objęły całą nieruchomość. – Dzięki zastosowaniu specjalnego złoża żywiczego zmiękczacze wody skutecznie zatrzymują węglan wapnia zawarty w dostarczanej do domu wodzie. Dzięki temu z kranu płynie już woda miękka. Uzdatnianie odbywa się na bieżąco i przepływowo – ciśnienie wody nie ulega zmniejszeniu. Miękka woda nie musi być też magazynowana – mówi Łukasz Tabin, z wiodącej na rynku firmy z branży uzdatniani wody dla domu – Technika Wody.
Dzięki miękkiej wodzie nie musimy martwić się wapiennymi osadami, ponieważ ich już po prostu nie będzie. Nasza skóra stanie się z kolei nawilżona, a włosy puszyste. – Lepiej będą dopierać się także ubrania, zużyjemy też mniej detergentów, ponieważ w miękkiej wodzie wszystko się dobrze pieni – dodaje ekspert z Techniki Wody. Miękka woda poprawia też smak napojów na niej przygotowywanych. Kluczowa jest jednak ochrona sprzętów AGD oraz po prostu komfort płynący z mniejszej ilości sprzątania w łazience.
Jaki sprzęt wybrać?
Na rynku znajdziemy całkiem sporo firm i marek specjalizujących się w produkcji i sprzedaży zmiękczaczy wody. Nasz rozmówca z firmy Technika Wody podkreśla na co warto zwrócić uwagę wybierając uzdatniacz dla siebie. – Przede wszystkim sprawdźmy czy do zmiękczacza, który chcemy kupić dostępne będą materiały eksploatacyjne i w przyszłości serwis. Warto wybrać polską firmę z dobrymi opiniami i dużą ilością sprzedanych urządzeń – podkreśla Ł. Tabin z Techniki Wody.
Ważna jest też oczywiście cena. Sensowny zmiękczacz wody będzie kosztował pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych. Oczywiście na rynku można znaleźć droższe modele zachodnich marek, ale ich działanie jest takie samo jak trochę tańszych urządzeń rodzimych dostawców takiego sprzętu.
Z naszych obserwacji wynika, że najpopularniejszymi w tej chwili w Polsce zmiękczaczami wody są urządzenia Water Technic. Występują one w różnych wielkościach (zależnie od potrzeb) oraz konfiguracji kompaktowej (jedna bryła), jak i dwuelementowej. Są też wersje przemysłowe oraz dodatkowe filtry do kuchni, które filtrują wodę do bezpośredniego spożycia. Jeśli chodzi o opinię klientów, to seria Water Technic cieszy się bardzo wysokim zaufaniem i posiada wiele rekomendacji od aktualnych użytkowników.
Wielkość zmiękczacza a jego wydajność
Jak dobrać odpowiednią dla naszej rodziny wielkość zmiękczacza wody? – Wielkość urządzenia i jego wydajność określa ilość złoża żywicznego, które zatrzymuje kamień. Dla rodziny 4 lub 5-osobowej najlepszym rozwiązaniem są zmiękczacze z 25-30 litrami złoża żywicznego. Zapewniają one wydajność na poziomie około 1,5 m sześć. wody na godzinę. To więcej niż jest w stanie polecieć w ogóle z naszych kranów. Cała woda będzie więc doskonale zmiękczona – podkreśla Łukasz Tabin z Techniki Wody.
Warto wiedzieć, że po określonym przepływie wody zmiękczacz musi oczyścić złoże, na którym nagromadziły się związku magnezu i wapnia. Dzieje się to w procesie automatycznej regeneracji, która dla użytkownika jest w ogóle niezauważalna. Stacja musi być jednak na stałe podłączona do kanalizacji, żeby mogła się płukać i regenerować złoże.
Zmiękczacze z serii Water Technic posiadają tryb regeneracji przeciwprądowy i proporcjonalny – oznacza to, że zużywają tylko tyle wody do płukania złoża, ile wynika ze stopnia jego zabrudzenia. Są oszczędne i jednocześnie bardzo wydajne ze względu na zastosowanie specjalnej żywicy monosferycznej o jednolitym uziarnowieniu. Dodatkowo wyposażono je w alarm niskiego stanu soli tabletkowej (potrzebna jest w zmiękczaczu właśnie do czyszczenia złoża żywicznego) oraz funkcje higieniczne. Wszystkie modele posiadają menu w języku polskim i chyba najdłuższą na rynku gwarancję producenta – aż 10 pełnych lat, a nawet 12 w przypadku wzmocnionych modeli Water Technic Superior.