Czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych – jak to robić?

drzwi wejsciowe

Poświęcenie kilku chwil na umycie drzwi wejściowych jest równoznaczne z wykonaniem maseczki na froncie domu – pomyśl o tym jak nałożeniu peelingu i maseczki na twarz, a następnie pławiąc się w komplementach, gdy wszyscy zauważają, jak świeżo wyglądasz. Tak samo jest z drzwiami wejściowymi – jak pokazują te wskazówki dotyczące czyszczenia drzwi wejściowych. Parapety, gzymsy, przeszklenia i okucia w drzwiach gromadzą kurz i brud, nawet jeśli drzwi wejściowe są chronione werandą. Ten brud może zmatowieć kolor lakieru lub powierzchni drzwi, zmniejszając atrakcyjność domu. Dezynfekcja lub dezynfekcja kołatki i klamki sprawi, że Ty i Twoi goście poczujecie się pewniej, gdy przyjdą do Waszych drzwi.

Zaplanuj czyszczenie drzwi wejściowych wiosną i jesienią

„Drzwi powinny być lekko myte dwa razy w roku czystą wodą, aby były wolne od niszczącego brudu i organizmów, które mogą uszkodzić powierzchnię”, radzi Jonathan Hey, założyciel Westbury Windows & Joinery .

Poprosiliśmy Hey o jego najlepsze wskazówki dotyczące czyszczenia drzwi wejściowych, aby przywrócić Twojemu wejściu blask.

1. USUŃ BRUD I PAJĘCZYNY

Zacznij od góry i pamiętaj, aby pokonywać półki, szczeliny i parapety. Brud, liście i owady będą gromadzić się w rogach, zwłaszcza jeśli drzwi wejściowe znajdują się stosunkowo blisko ulicy.

2. UMYJ DRZWI WEJŚCIOWE

„Użyj wilgotnej szmatki i umyj drzwi wejściowe czystą wodą z niewielką ilością łagodnego detergentu” — radzi Jonathan Hey z Westbury Windows & Joinery. Dokładnie spłucz, aby uniknąć smug i pozostałości detergentu na powierzchni.

„Nigdy nie używaj węży ani dużych ilości wody na drzwiach wejściowych, ponieważ może to spowodować puchnięcie i wypaczenie” – mówi Hey. „Usuń delikatnie nadmiar wody za pomocą ściągaczki. Na koniec wytrzeć wilgotną szmatką lub skórą, aby usunąć całą wodę z powierzchni.

Użyj magicznej gumki, aby usunąć wszelkie uporczywe ślady i brud, szczególnie wokół zamków.

3. NAPRAW WSZELKIE USZKODZENIA

Codziennie przechodzimy przez nasze drzwi wejściowe, ale rzadko zatrzymujemy się, aby dobrze przyjrzeć się progowi, więc to Twoja szansa, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Sprawdź, czy drzwi otwierają się i zamykają łatwo. Jeśli zawiasy nie wytrzymają ciężaru drzwi, drzwi opadną i przykleją się do stopnia.

Zbadaj powierzchnię drewnianych drzwi, aby sprawdzić, czy nie wymaga ponownego lakierowania. „Polecamy specjalistyczne kolorowe uszczelniacze do powlekania powierzchni z twardego drewna” – mówi Hey. – Nie zapomnij o progach. Zazwyczaj wykonane z twardego drewna, co dwa lata wymagają lakierowania, aby zapewnić optymalną pielęgnację i trwałość.

W przypadku drzwi pomalowanych należy zwrócić uwagę na uszkodzenia lub pęknięcia lakieru i natychmiast uszczelnić te miejsca. „Każdy ruch w drewnie może spowodować pęknięcia lakieru, co prowadzi do wnikania wody, co z czasem powoduje pęcznienie i gnicie” – mówi Hey.

Jeśli chodzi o oszklenie, szkło porusza się bardziej niż drewno, dlatego regularnie sprawdzaj, czy między szkłem a listwą nie przedostaje się woda.

4. WYCZYŚĆ SZYBĘ

Możesz myć dowolne szkło w drzwiach wejściowych i wokół nich w tym samym czasie, co czyszcząc powierzchnię. Ale upewnij się, że nie wycierasz piasku ani brudu po szkle, ponieważ jest to materiał ścierny.

„Do czyszczenia szkła używaj miękkiej szmatki i usuwaj biżuterię, zwłaszcza pierścionki z diamentami, aby zapobiec zarysowaniom” – radzi Hey.

Nabłyszcz szkło środkiem do czyszczenia szkła lub białym octem, aby uzyskać efekt bez smug.

5. SPRAWDŹ USZCZELKI I WODOODPORNOŚĆ

Uszczelki wodoodporne i wiatroszczelne należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń, a następnie wytrzeć z kurzu i brudu miękką szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie i łagodnym detergencie.

6. WYPOLERUJ MEBLE DRZWIOWE

Uchwyty, płytkę i inne okucia należy wytrzeć, a następnie wyczyścić łagodnym detergentem.

„Polerowanie metalu ani żaden rodzaj ściernego środka czyszczącego nie może być stosowany do okuć drzwiowych, chociaż okazjonalne nakładanie wosku do polerowania pomoże przedłużyć wykończenie metalu” – mówi Hey.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *