Lawenda – uprawa i pielęgnacja. Jak uprawiać lawendę?

lawenda

Umiejętność uprawy lawendy powinna znajdować się wysoko na liście każdego zapalonego ogrodnika. Wytrzymały, wiecznie zielony krzaczasty krzew z szarozielonymi liśćmi i fiołkoworóżowymi, kolczastymi kwiatami, lawenda ( Lavandula ) przywodzi na myśl angielskie ogrody wiejskie i jest uwielbiana za silny zapach; nie ma nic lepszego niż spacer po ogrodzie w mglisty letni dzień z boskim zapachem lawendy unoszącym się na wietrze, gdy przechodzisz obok.

Dostępnych jest wiele odmian, w tym tradycyjne angielskie odmiany „Hidcote” i „Munstead”, a także odmiany francuskie z charakterystycznymi płatkami, które wyrastają z wierzchołka kwitnącej łodygi, nie zapominając o odmianach karłowatych. Większość kwiatów od lipca do września i wszystkie różnią się wysokością (od 30 cm do 1 m) i głębią koloru; możesz nawet uzyskać odmiany niebieskie, różowe i białe.

Lawenda nie tylko nadaje ogrodowi piękny zapach i kolor, jest również wykorzystywana do celów kulinarnych i może być łatwo suszona do użytku w rzemiośle, a ponadto jest bogata w nektar, dzięki czemu uszczęśliwi pszczoły – czego tu nie kochać?

GDZIE UPRAWIAĆ LAWENDĘ?

Pochodzenie śródziemnomorskie, lawenda rośnie na słonecznych stanowiskach na przepuszczalnej, zasadowej glebie; nie sprawdzi się dobrze w zimnej, podmokłej pozycji. Jeśli twoja gleba jest ciężka, dodaj dużo piasku, aby poprawić drenaż, lub rozważ sadzenie na kopcu.

Lawenda jest świetną rośliną do nieformalnego żywopłotu, obrzeży klombów i ogrodów ziołowych oraz wyściełania ścieżek, ale można ją również sadzić na obrzeżach lub w doniczkach na patio. Ponieważ może tolerować suszę i ubogą glebę, jest dobrym wyborem do gorących, żwirowych ogrodów i obszarów przybrzeżnych, a także pięknie wygląda pod sadzeniem róż.

Przed zakupem lawendy wykonaj badania, ponieważ różne kultywatory będą pasować do różnych sytuacji, a niektóre są bardziej odporne niż inne – odmiany angielskie ( Lavandula angustifolia ), takie jak Lavender 'Hidcote’ i 'Munstead’ są najbardziej wytrzymałe.

Do sadzenia lawendy na obrzeżach rozważ większe odmiany lawendy, takie jak „Hidcote Giant” i „Intermedia Grosso”. „Hidcote Giant” z pewnością zasługuje na swoją nazwę dzięki długim szypułkom kwiatowym. Szare liście mają szorstką teksturę, co zapewnia odważniejszą pozycję sadzenia, ostatecznie osiągając do jednego metra rozpiętości i wysokości”, mówi Główny Ogrodnik w Hidcote , Lottie Allen.

Wielcy hodowcy mogą stracić równowagę, więc do zabezpieczenia należy wybrać mniejsze odmiany, takie jak Lavender 'Hidcote’ lub 'Munstead’.

Małe, zwarte odmiany lawendy najlepiej nadają się do doniczek , ale uprawa lawendy w doniczkach pozwala również na uprawę niektórych mniej odpornych odmian, takich jak Lavandula Stoechas, znana również jako Lawenda Francuska, ponieważ można je łatwo przenieść w osłonięte miejsce na zimę. Zobacz więcej na temat uprawy lawendy w pojemnikach poniżej.

CZY LAWENDA POTRZEBUJE PEŁNEGO SŁOŃCA?

Chociaż lawenda przywodzi na myśl angielskie ogrody wiejskie, w rzeczywistości pochodzi z basenu Morza Śródziemnego – dlaczego więc nie rozważyć włączenia jej do pomysłów na śródziemnomorskie ogrody ? Oznacza to, że dobrze rozwija się na słonecznym stanowisku i toleruje suszę. Nie lubi zimnych, podmokłych warunków.

JAK WYHODOWAĆ LAWENDĘ Z SADZONEK?

Lawendę można łatwo wyhodować z sadzonek, co jest tanim i łatwym sposobem na powielenie ulubionej rośliny.

Najlepszym sposobem na to jest pobranie częściowo dojrzałych sadzonek pędów bocznych z nowego letniego wzrostu – oznacza to, że łodygi są miękkie u góry, ale twarde u podstawy, z przymocowanym paskiem kory. Ten pasek kory jest miejscem, z którego wyrosną twoje nowe korzenie.

Usuń dolne liście sadzonki, aby otrzymać trzy cale nagiej łodygi, zanurz ją w ukorzeniającym się hormonie i posadź w doniczkach wypełnionych posypanym kompostem (każda doniczka powinna wytrzymać więcej niż jedno cięcie).

Dobrze podlej, a następnie przykryj doniczkę, aż do podstawy, przezroczystą plastikową torbą – dzięki temu sadzonki będą cieszyć się atmosferą szklarni, zwłaszcza jeśli znajdują się w ciepłym, zacienionym miejscu.

Ukorzenienie trwa około czterech do sześciu tygodni, po czym można wyciąć całość w górnej części torebki, aby wpuścić trochę chłodniejszego powietrza. Gdy masz pewność, że roślina mocno się zakorzeniła, możesz całkowicie wyjąć torebkę. Po kolejnych kilku tygodniach posadź lub przesadź sadzonki osobno, aby zapewnić im więcej miejsca.

JAK WYHODOWAĆ LAWENDĘ Z NASION?

Lawendy są częściej kupowane jako rośliny, ale uprawa z nasion może być tańszą alternatywą. Wysiewać na tackach od lutego do lipca na wilgotnym kompoście, ale nie przykrywać, ponieważ nasiona potrzebują światła do kiełkowania .

Lawenda kiełkuje w temperaturze około 18-21ºC, więc umieść ją w szklarni lub propagatorze.

Nasiona mogą kiełkować od dwóch tygodni do trzech miesięcy; jeśli kiełkowanie nie nastąpi, rozważ rozwarstwienie na zimno, przenosząc tacę do lodówki na cztery tygodnie, a następnie z powrotem do ciepłej. Przesadzamy sadzonki do pojedynczych doniczek 8cm. Utwardzamy rośliny i sadzimy, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu, w odstępach do 45cm.

Ewentualnie wysiać na głębokość 5 mm w przygotowane podłoże siewne.

UPRAWA LAWENDY W DONICZKACH

Lawenda dobrze rośnie w doniczkach i pojemnikach na słonecznych tarasach lub w ogrodach na dziedzińcach, ale podczas upałów będzie wymagała podlewania, aby zapobiec ich wysychaniu.

Lawendę najlepiej sadzić w doniczkach z terakoty, ponieważ materiał jest porowaty, dzięki czemu roślina będzie mogła oddychać. Zaletą uprawy lawendy w doniczkach jest to, że można ją łatwo przenosić po całym ogrodzie; umieszczenie doniczek z lawendą w pobliżu miejsca do siedzenia wprowadzi piękny zapach do relaksującego miejsca.

Lawenda uprawiana w doniczkach będzie bardziej podatna na zimno – w zależności od odporności odmiany rozważ przeniesienie doniczek z lawendą w osłonięte miejsce na zimę.

JAK DBAĆ O LAWENDę?

Rośliny lawendy są łatwe w pielęgnacji i wymagają niewielkiej konserwacji. Ugruntowane rośliny lawendy są odporne na suszę, więc mogą przetrwać bez dużej ilości wody, jednak nowo posadzone lawendy będą wymagały regularnego podlewania pierwszego lata.

Nie umieszczaj w zimnym, mokrym miejscu. Ścinanie późnym latem i suszenie śliwek na wiosnę.

JAK PRZYCINAĆ LAWENDĘ?

Ważne jest, aby przycinać lawendę, aby wyglądała na zwartą, czystą i uporządkowaną. Nieprzycinana może stać się zdrewniała i wyglądać na nierówną. Późnym latem, po kwitnieniu, odetnij zużyte łodygi kwiatowe do liści, a następnej wiosny przytnij nowy wzrost o około 2,5 cm (1 cal). Ważne jest, aby pozostawić trochę nowego wzrostu, ponieważ nowe pędy nie będą się dobrze formować z zdrewniałego wzrostu.

W swojej książce The Complete Gardener ekspert ogrodnictwa Monty Don ujawnia, że ​​„sekretem utrzymywania krzewu lawendy w dobrej kondycji jest przycinanie go wiosną, ale staraj się unikać ścinania starego drewna, ponieważ rośliny nie zawsze się zregenerują”.

Najlepiej też ściąć kwiaty, zanim zawiążą nasiona. „Nie chcesz czekać, aż kwiaty zbrązowieją; jak tylko osiągną najlepsze wyniki, ogranicz je” – ujawnia Monty w swoim programie Gardener’s World .

JAK WYSUSZYĆ LAWENDĘ?

Aby wysuszyć lawendę, po prostu pokrój pędy, gdy zaczną się obracać, zwiąż w pęczki i zawieś do góry nogami w suchym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *