Jak powiesić zdjęcia na ścianach w domu?

obraz na scianie

Wieszanie obrazów, podobnie jak ich malowanie, to balansowanie przestrzenią, kolorem i proporcjami. W końcu sposób przedstawienia sztuki jest kluczowy i inspirujący.

Chociaż to, co mamy na ścianach jest ważne, kluczem do dobrego wyglądu sztuki jest bardziej sposób wieszania obrazów niż to, co wybieramy. Grupa niedrogich grafik może wyglądać równie dobrze jak arcydzieło Picassa czy Matisse’a, o ile wiesz, jak ułożyć grafikę na ścianie (lubimy też używać książek z rycinami jako źródeł; możesz zobaczyć piękny przykład to w jednej z naszych ulubionych sesji dekoracyjnych tutaj).

Nicky Haslam zrobił to samo w swojej słynnej loży myśliwskiej. „Za popiersiem Marii Antoniny znajduje się grupa rycin w sepii rysunków starych mistrzów” – mówi. „Całość kosztowała około piątaka, ale oprawiłem je w „grand” w przetarte pozłacane”. A jeśli to wystarczy dla Nicky’ego… Tak więc, kiedy skończysz przeszukiwać swoje pchle targi, domy aukcyjne i wybrane galerie, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, jak najlepiej wyeksponować swoją rosnącą kolekcję. Skontaktowaliśmy się z profesjonalistami, aby uzyskać wszystkie wskazówki i porady, których potrzebujesz, aby wiedzieć, jak powiesić sztukę, bez względu na budżet lub wiedzę.

Korzystanie z przestrzeni

Pomyśl o praktyczności pomieszczenia. Mały obrazek może zgubić się na dużej ścianie, podczas gdy bardziej pokaźna grafika może zdominować pomieszczenie. Freddie de Rougemont, specjalista z Old Masters Group w Christie’s London, radzi: „Wpływ dzieła sztuki, nawet wspaniałego, można znacznie zmniejszyć, jeśli nie pasuje do przestrzeni”.
Zastanów się, co będzie otaczać dzieło sztuki i jak światło będzie padało w pomieszczeniu w ciągu dnia. Czy chcesz, aby sztuka była punktem centralnym, czy wolisz, aby była umieszczona bardziej subtelnie? Pamiętaj o liniach wzroku i tym, co chcesz zobaczyć jako pierwsze, kiedy wejdziesz do pokoju.
Nie bój się powiesić obrazu w zaskakującym miejscu. Jak zauważa David Macdonald, szef działu sprzedaży jednoosobowej Sotheby’s w Wielkiej Brytanii: „Relacja, jaką masz z produktem, powinna być centralna: dekoracja wokół niego jest drugorzędna”. Współczesne elementy mogą wyglądać genialnie w tradycyjnie urządzonych pokojach i na odwrót.

Jak ułożyć zdjęcia na ścianie?

Z reguły wieszanie obrazów na wysokości oczu jest bezpieczną opcją. Zwykle oznacza to ustawienie obrazu tak, aby jego środek znajdował się w odległości 57-60 cali od podłogi, w zależności od wysokości sufitu pomieszczenia – i oczywiście twojego wzrostu.
Oczywiście, jak w przypadku każdej reguły, potrzebna jest pewna elastyczność – możesz mieć inne dzieła sztuki do manewrowania lub niewygodnie umieszczony kominek. Jeśli środek obrazu nie znajduje się dokładnie na poziomie oczu, nie panikuj: kieruj się instynktem i zawieś go tam, gdzie wydaje się naturalny. W rzeczywistości Freddie odradza w ogóle używanie taśm mierniczych i sugeruje „ufanie swojemu oku”.

A jeśli wieszasz kilka zdjęć? „Zasadniczo rozsądne jest najpierw powieszenie największego obrazu i obejście go” — radzi Freddie. Wyobraź sobie, jak chcesz, aby ukończona ściana wyglądała i baw się kilkoma układami ułożonymi na podłodze, zanim zaczniesz robić w ścianie jakiekolwiek dziury.

Czego należy przy wieszaniu zdjęć na ścianach?

Nigdy nie umieszczaj obrazu w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ spowoduje to jego nieodwracalne uszkodzenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku prac na papierze, ale dotyczy wszystkich prac plastycznych. Projektant wnętrz Martin Brudnizki sugeruje użycie lamp obrazowych, takich jak Hogarth Lighting lub TM Lighting, do oświetlania kluczowych elementów. Dobrze sprawdzają się również reflektory punktowe i skośne lampy sufitowe.
Doradca ds. sztuki Arianne Piper mówi: „Żadne szkło nie ochroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ale rozważ szkło chronione przed promieniowaniem UV do sztuki w ramach”. Szkło muzealne jest preferowane, ale drogie.
Pomyśl o warunkach pomieszczenia. Ze względu na wilgotne i gorące otoczenie kuchnie i łazienki nie zawsze są idealnymi miejscami do wieszania dzieł sztuki. Podobnie nad kaloryferem lub kominkiem może nie być najlepszym miejscem.

Zrób to sam lub zatrudnić profesjonalistę?

Korzystanie z usług profesjonalnego wieszaka na zdjęcia to opłacalna inwestycja. Potrafią powiesić ogromną liczbę w jeden dzień, a Ty możesz mieć pewność, że każdy będzie zawieszony perfekcyjnie, bez niechcianych dziur i oznaczeń na ścianie. Jeśli jednak swędzi Cię wyjęcie młotka i gwoździ, upewnij się, że masz pod ręką poziomicę lub poziomicę laserową, która zapewni dodatkową precyzję. Luke Duncan, zastępca dyrektora w Cristea Roberts Gallery, SW1, mówi: „Nie wieszaj swojego obrazu na sznurku lub drucie. Lepiej na początku popracować nieco ciężej z poziomicą, a następnie zamontować obraz bezpośrednio na dwóch hakach lub śrubach”. Sznurek lub drut nie utrzymają w pełni obrazu, a ponieważ obraz może się poruszać, rzadko będzie leżał idealnie prosto. Łukasz zwraca też uwagę, że „ciężkie prace zawsze powinien powiesić profesjonalista. Jeśli nie możesz sam go nosić, nie próbuj go samodzielnie wieszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *