Glicynia – jak ją uprawiać i pielęgnować?

wisteria

Trzech ogrodników z wieloletnim doświadczeniem zajmujących się glicyniami udziela nam wskazówek, których potrzebujesz, aby mieć w swoim domu roślinę godną Instagrama. 

Jak uprawiać glicynię?

Starszy ogrodnik w Holland Park (który prawdopodobnie ma jedne z najlepszych glicynii w Londynie) wyjaśnia, że ​​„glicynia jest rośliną liściastą; dlatego sadzenie jesienią lub wczesną wiosną jest najlepszą praktyką. Pozwala to na założenie systemu korzeniowego rośliny zanim wymagana jest produkcja liści, kwiatów i nasion. Lokalizacja.” Glicynie doniczkowe są łatwo dostępne w większości centrów ogrodniczych i zwykle można je kupić późną wiosną. Crocus ma doskonały wybór do kupienia online, podobnie jak Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze .

Gdzie sadzić swoją glicynię?

Ogrodnik krajobrazu Chris O’Keefe, który zasadził i pielęgnował wiele roślin glicyni, mówi, aby sadzić w „wilgotnej, żyznej, dobrze osuszonej glebie i w pełnym słońcu (jednak glicynia będzie rosła w półcieniu). pergola z miejscem do siedzenia poniżej lub rosnąca z przodu lub z tyłu domu. Jeśli zdecydujesz się na uprawę glicynii nad swoim domem, będziesz musiał zainstalować podporę z drutu. Muszą one być mocne i bezpieczne, ponieważ roślina stanie się ciężka z biegiem lat, Po zainstalowaniu podpórki z drutu, glicynia wyrośnie na drut zamiast na rurach spustowych i antenach, co spowoduje długotrwałe uszkodzenia. Glicynia wyrośnie również na okna i wspina się na dach Twojej posesji. Można to powstrzymać, przycinając na w różnych porach przez całe lato.”

Przycinanie glicynii

„Przycinanie jest kluczem do każdej kwitnącej glicynii” – mówi Chris O’Keefe. Joe Perkins zaleca „twardą śliwkę późną zimą (zwykle w lutym), aby zredukować każdy pęd (wzrost w poprzednim roku) do kilku pąków z głównych pędów. To będzie promować z czasem strukturę kwitnących ostróg, co zmaksymalizuje ilość kwiatów. Dla ogrodnika w Holland Park to przycinanie jest kluczem do nowych roślin: „Przez kilka pierwszych sezonów, kiedy roślina rośnie i zakorzenia się, trening i przycinanie są korzystne, aby zapewnić uzyskanie pożądanej struktury lub kształtu”. Druga śliwka jest potrzebna „znowu latem (lipiec-sierpień)” – mówi Joe – „Po kwitnieniu przytnij biczaste zielone pędy z tegorocznego wzrostu do pięciu lub sześciu liści. To przycinanie pomaga zapobiegać wrastaniu glicynii w okna, dachy i rynny” – czego na pewno chcesz uniknąć.

Kiedy spodziewasz się pojawienia się kwiatów?

„Czas kwitnienia w przypadku roślin o ustalonej pozycji trwa około kwietnia do czerwca” – mówi nasz specjalista z Holland Park. „Jednak w przypadku nowo posadzonych okazów pierwsze kwitnienie będzie zależeć od zmiennych, takich jak: wiek i rozmiar zakupionej rośliny, niezależnie od tego, czy została wyhodowana z nasion, czy poprzez szczepienie (jak podaje RHS, glicynia wyhodowana z nasion może do 20 lat do kwitnienia) oraz warunki sadzenia (np. wygląd i rodzaj gleby oraz stan zdrowia).” Joe Perkins zgadza się: „Glicynia może zakwitnąć od 8 do 15 lat, więc najlepszą wskazówką byłoby zawsze kupować taką, która kwitnie! Szczepione rośliny mogą kwitnąć od najmłodszych lat, podczas gdy wiele tańszych sadzonek może w ogóle nie zakwitnąć”.

Czym karmić swoją wisterię?

„Wisteria lubi być traktowana ostro” — radzi Joe Perkins; „nawóz bogaty w azot będzie zachęcał do wzrostu liści kosztem kwiatów, więc jeśli karmisz, radzę używać nawozu różanego lub innego nawozu, który ma na celu przyspieszenie kwitnienia, a w bardzo dobrze przepuszczalnych glebach dodaj siarczan potażu jako potrzebują gleby, która zatrzymuje wilgoć w okresach suszy. Ponieważ są one powszechnie uprawiane przy ścianach, susza często może być dla nich problemem”.

Gdzie można zobaczyć wisterię?

Holland Park jest oczywiście doskonałym miejscem do wędrowania i uchwycenia piękna glicynii, a Jesus College w Cambridge przez część roku jest otoczony fioletowymi kwiatami, podczas gdy „kilka znanych miejsc do zobaczenia wisterii to Pałac Hampton Court lub Ogrody Waterperry w Oxfordshire”, mówi Joe, dodając „lub jeśli jesteś w Paryżu, spróbuj baru bistro Au Vieux Paris d’Arcole, którego fasada ma wspaniały okaz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *