Fotowoltaika to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie, które doceniane jest ze względu na ekologię ale także znaczne obniżenie rachunków za energię. Mimo to na forach internetowych nie brakuje krytycznych informacjach o systemach fotowoltaicznych. Wiele osób narzeka na ich efektywność czy problemy z awariami. Często całkowicie nie zdając sobie sprawy z tego, że są one wynikiem błędów popełnionych w czasie instalacji paneli. Dlatego też przygotowaliśmy krótką listę najczęstszych mitów i błędów, których należy unikać wykonując instalację.
Wybór niewłaściwej mocy systemu
Jednym z najczęstszych błędów, których należy unikać, jest nieodpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. Pozorne oszczędności często sugerują nam żeby wybrać instalację o mniejszej mocy. Wskutek tego nie jest ona w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii, aby pokryć zapotrzebowanie budynku. To zaś z kolei oznacza, że mimo poniesionych wydatków nadal musimy być zdani na energię zakupioną od dostawcy. Warto jednak zaznaczyć, że wybór instalacji o zbyt wysokiej mocy również nie jest dobrym krokiem. Takie instalacje są zazwyczaj bardzo kosztowne, a jeśli nie zdecydujemy się na magazynowanie energii będziemy po prostu przekazywać jej nadmiar dostawcy energii, na warunkach, które nie zawsze są dla nas korzystne. Warto więc zlecić ekspertyzę profesjonalistom, którzy ocenią realne zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku.
Słaba jakość wybranych rozwiązań
Osoby decydujące się na fotowoltaikę często kuszone są niską ceną paneli i komponentów. Ich wybór to częsty błąd, który może prowadzić do szybszego zużycia się sprzętu, niższej wydajności oraz konieczności częstszych napraw. Inwestycja w wysokiej jakości panele fotowoltaiczne i komponenty może początkowo wydawać się droższa, ale opłaci się w dłuższej perspektywie w postaci wydajności i trwałości systemu przez lata. Warto więc szukać profesjonalnych firm, które oferują doskonałe jakości, nowoczesne elementy systemów fotowoltaicznych. Jedną z takich firm możemy znaleźć odwiedzając stronę https://kon-tec.eu/.
Niewłaściwa lokalizacja i ustawienie paneli
To kolejny często popełniany błąd, który zazwyczaj nie jest winą inwestora. Wynika bowiem z naszej ufności, że projekt zostanie wykonany tak, by fotowoltaika mogła osiągać maksymalną efektywność. Niestety, na rynku nie brakuje “fachowców”, którzy wykonują projekt po pobieżnych oględzinach budynku i posesji a nawet… nie pojawiając się na miejscu w ogóle. W takiej sytuacji zmagamy się z poważnym problemem, którym znaczne obniżenie wydajności paneli. Pamiętajmy, że panele powinny być zainstalowane w miejscu optymalnie nasłonecznionym przez większą część dnia, z minimalnym zacienieniem. Również niewłaściwe nachylenie lub orientacja paneli może wpłynąć negatywnie na produkcję energii. Dlatego dokładna analiza ekspozycji słonecznej na danej posesji jest niezbędnym elementem.
Brak konserwacji i serwisu
Wiele osób uważa, że po dokonaniu montażu i przyłączenia instalacji będzie ona działała bez zarzutu przez wiele lat bez żadnego zaangażowania z ich strony. Niestety, nie jest to prawdą. Regularne czyszczenie, serwis i konserwacja mają kluczowe znaczenie dla utrzymania wydajności systemu. Brak czyszczenia paneli z kurzu, liści czy innych zabrudzeń może sprawia, że ich zdolność do generowania energii znacząco spada. Regularne przeglądy umożliwiają zaś wczesne wykrycie ewentualnych usterek i ich naprawę, zanim staną się poważniejsze i bardzo kosztowne. W tym miejscu warto wspomnieć, że samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe, jednak wymaga używania odpowiednich, delikatnych środków myjących oraz myjek z miękkich materiałów. Dlatego też czasem lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalistów.
Podsumowując, inwestycja w fotowoltaikę może się opłacić, musimy jednak pamiętać, jak ważne jest dbanie o każdy szczegół projektowania i wykonania instalacji. Dopasowanie mocy systemu, lokalizacja i ustawienie paneli, wybór wysokiej komponentów oraz regularna konserwacja to kluczowe czynniki, które przyczynią się do osiągnięcia maksymalnej wydajności i trwałości systemu fotowoltaicznego.