Najczęstsze błędy w aranżacji łazienek

ladna lazienka

To w jaki sposób zaaranżujemy łazienkę w swoim mieszkaniu wpływa nie tylko na estetykę ale również funkcjonalność tego pomieszczenia. Warto więc wiedzieć na co zwracać uwagę podczas wyboru mebli, armatury i elementów wyposażenia. W sieci możemy znaleźć obecnie bardzo wiele porad, które mówią nam o tym, jaki styl aranżacji wnętrza łazienki wybrać. Kwestia popełnianych błędów bywa jednak pomijana. Dlatego też zdecydowaliśmy się przygotować krótki poradnik, który odpowie ci na pytania, czego nie robić podczas remontu i urządzania łazienki.

Brak rozplanowania przestrzeni

To częsty błąd, który popełniany jest nawet przez osoby, które w teorii dysponują przestronną, dużą łazienką. Podejmowanie decyzji zakupowych pod wpływem impulsu lub aktualnych promocji może sprawić, że ostatecznie niektóre sprzęty takie jak np. pralka czy suszarka nie zmieszczą się tam, gdzie znajdują się źródła prądu lub odpływ wody a meble zajmują zbyt wiele miejsca. Aby uniknąć takich kłopotów i wrażenia zagraconej łazienki warto dokładnie zmierzyć długość ścian oraz pole posadzki a następnie zaplanować wielkość i położenie mebli i elementów wyposażenia jeszcze przed ich zakupem.

Wybór materiałów złej jakości

Nie da się ukryć, że zakup płytek oraz elementów niezbędnych do wykończenia łazienki jest dość sporym wydatkiem, który może obciążać domowy budżet. Z tego właśnie powodu wiele osób poszukuje oszczędności i skupiają się jedynie na niskiej cenie materiałów wykończeniowych czy armatury. To poważny błąd, który może sprawić, że nasza łazienka szybko przestanie prezentować się dobrze lub co gorsza, będziemy zmagać się z częstymi awariami. Oszczędności na gorszej jakości materiałach będą więc pozorne a dodatkowo staniemy przed koniecznością wykonywania dodatkowych prac naprawczych czy remontowych. Warto więc stawiać na sprawdzone firmy takie jak Era Łazienki.

Nieodpowiednie oświetlenie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że oświetlenie odgrywa kluczową rolę w łazience. Zbyt słabe oświetlenie może sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się mała i przytłaczająca, zaś zbyt ostre może być niekomfortowe dla oczu. Warto zastosować różne źródła światła, takie jak oświetlenie ogólne, punktowe i dekoracyjne. Ponadto warto wykorzystać również naturalne światło dzienne, którego ilość możemy zwiększyć przez odsłonięcie okien oraz montaż luster dodatkowo optycznie powiększających pomieszczenie.

Nieumiejętne łączenie stylów

Choć eklektyzm, czyli łączenie i przenikanie się różnych stylów w aranżacji wnętrz może być ciekawym pomysłem jest to dość ryzykowne rozwiązanie w łazience, która powinna pełnić przede wszystkim funkcję użytkową i być miejscem pełnym harmonii. Warto więc zastanowić się nad tym, w jakim stylu urządzone są pozostałe pomieszczenia w naszym domu i wybrać jeden, decydujący trend w aranżacji wnętrz, który wykorzystamy w łazience. Warto zatroszczyć się, by wszystkie elementy wyposażenia były do niego pasujące. Szczególnie należy unikać łączenia elementów wystroju, które całkowicie różnią się stylistyką – przykładowo rustykalna wanna na nóżkach nie będzie wyglądała korzystnie w nowoczesnym, industrialnym wnętrzu z oświetleniem LED.

Nadmiar elementów dekoracyjnych

Oczywistym jest, że chcemy aby nasza łazienka prezentowała się dobrze. Warto jednak zachować umiar. Zbyt wiele dekoracji w postaci roślin, świeczek, zapachowych kadzidełek czy innych drobiazgów sprawi, że  łazienka stanie się zagracona i trudna do utrzymania w czystości. Lepiej zdecydować się więc na dwa/trzy elementy dekoracyjne, które nie zaburzają harmonii pomieszczenia.

Zbyt mała liczba miejsc do przechowywania

Łazienka prezentuje się najlepiej, jeśli wszystkie przedmioty, których używamy do codziennej higieny mają swoje miejsce i nie są widoczne na półkach, wieszakach czy stojakach przy wannie lub prysznicu. Tworząc projekt idealnej łazienki warto więc zastanowić się nad ilością szafek, oraz wykorzystać każdą dostępną przestrzeń, nawet stosunkowo trudną od ustawienia mebli, taką jak niewielkie wnęki. Nawet tu możemy umieścić bowiem niewielkie szafki wiszące czy kosze, w których pokładamy nasze drobiazgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *