Chociaż od wielu dekad jest nieodłącznym elementem wyposażenia wielu polskich domów i mieszkań, zazwyczaj sięgamy po nią tylko podczas świąt, rodzinnych uroczystości i innych wyjątkowych okazji. Mowa oczywiście o porcelanie – symbolu elegancji, wyrafinowania i luksusu. Jeżeli w Twoim kuchennym kredensie brakuje porcelanowej zastawy i chcesz to zmienić, ten praktyczny poradnik jest właśnie dla Ciebie. W poniższym tekście tłumaczymy bowiem, na czym polega wyjątkowość tej odmiany ceramiki i wyjaśniamy, czym się kierować przy wyborze porcelany?
Porcelana – dlaczego cieszy się tak dużym uznaniem?
Żeby wyjaśnić fenomen, jaki niezmiennie towarzyszy porcelanowym wyrobom, musimy cofnąć się o prawie 2000 lat. Została ona bowiem wynaleziona w starożytnych Chinach i choć początkowo znacząco odbiegała od tego, jak wygląda dzisiaj, w Azji szybko udoskonalono jej produkcję. Już w VII wieku Chińczycy za panowania dynastii Ming produkowali słynne dziś na całym świecie wazy, stając się jednocześnie największym ówczesnym producentem wyrobów porcelanowych.
Nie ma więc nic dziwnego w tym, że porcelana w kolejnych wiekach stała się bardzo pożądanym towarem. W Europie o jej istnieniu dowiedziano się jednak dopiero u schyłku XIII wieku, gdy do Azji podróżował odkrywca Marco Polo, a na Stary Kontynent wyroby porcelanowe sprowadził dwa wieki później Vasco Da Gama, którego podróże usprawniły handel między Europą a Azją.
W Europie wazy i filiżanki porcelanowe zaczęto produkować w XVII wieku za sprawą Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhausa, a gdy on zmarł, jego pracę kontynuował Johann Friedrich Böttger, który w 1709 roku wyprodukował twardą białą porcelanę. Właśnie tę datę uznaje się za początek złotego okresu europejskiej porcelany, która stała się wyrobem niezwykle prestiżowym i ekskluzywnym, nazywanym nawet „białym złotem”. Okresu, który – dodajmy – trwa do dziś. Elegancka zastawa porcelanowa nieustannie jest bowiem uznawana za symbol dobrego gustu, elegancji i wyrafinowania.
Jak wybrać filiżanki i kubki porcelanowe?
Filiżanki, talerze i kubki porcelanowe niezmiennie robią duże wrażenie i są niezwykle cenione w polskich domach i mieszkaniach. Czy jednak porcelana, której produkcję opracowano przed setkami lat, odpowiada oczekiwaniom, wymaganiom i potrzebom współczesnych ludzi? Oto kilka porad dotyczących tego, jak wybrać dobrą porcelanę:
- zastanów się, jak duży komplet potrzebujesz – przede wszystkim przeanalizuj, ilu osobom ma służyć zastawa porcelanowa. W wielu sklepach dostępne są komplety sześcio- lub dwunastoosobowe. Warto też zastanowić się, co w ogóle ma się znaleźć w zastawie – przykładowo marka Gerlach oferuje oddzielnie zastawy obiadowe, stołowe oraz kubki i filiżanki porcelanowe, ale całość można też kupić w dużym komplecie;
- przemyśl, jaki styl pasuje do Twojej jadalni – zastawa porcelanowa kojarzona jest z finezyjnymi reliefami, które pasują do wnętrz klasycznych i tradycyjnych. I oczywiście w większości sklepów znajdziesz takie talerze, kubki i filiżanki, odnoszące się do złotego wieku białej porcelany. Jednak w nowo budowanych mieszkaniach i domach o bardziej współczesnym wystroju lepiej sprawdzi się minimalistyczna zastawa stołowa, którą można kupić np. tutaj: https://gerlach.pl/zastawa-stolowa;
- sprawdź, czy wybraną porcelanę można myć w zmywarce – nie każda porcelana nadaje się do mycia w zmywarce, dlatego jeśli ma to dla Ciebie duże znaczenie, zwróć uwagę na oznaczenia producenta. Warto też pamiętać o tym, że mycie zdobionej porcelany w zmywarce jest ryzykowne, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia dekoracji.
Zastawa porcelanowa – zamów ją w sklepie internetowym Gerlach
Jeżeli szukasz zastawy porcelanowej wysokiej jakości, która cechuje się elegancją i którą można myć w zmywarce, zapoznaj się z ofertą marki Gerlach: https://gerlach.pl/porcelana. Gerlach jest marką obecną na rynku produktów dla domu już od ponad 260 lat, dlatego wybierając jej filiżanki i kubki porcelanowe, masz pewność, że kupujesz najwyższą klasę i ekskluzywność. Porcelanowe wyroby Gerlach znajdziesz na stronie https://gerlach.pl/kubki-i-filizanki.