Jak zoptymalizować zużycie gazu w domu dzięki kotłom kondensacyjnym?

Trzy osoby zastanawiają się, jak zmniejszyć rachunek za gaz

Początek sezonu grzewczego to dla wielu inwestorów moment szukania oszczędności związanych z ogrzewaniem budynku. Oczywiście na ostatnią chwilę ciężko będzie usprawnić system grzewczy, jednak jest kilka możliwości, które mogą w tym pomóc. Ekspert marki Vaillant doradza, jak obniżyć rachunek za gaz wraz z kotłem gazowym kondensacyjnym.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy można obniżyć rachunek za gaz dzięki wymianie kotła,
  • czy serwis kotła oraz kontrola parametrów pracy pozwoli obniżyć rachunek za gaz,
  • czy kondensacyjny kocioł gazowy jest obecnie najtańszym źródłem ogrzewania,
  • dlaczego warto skorzystać z programu Czyste Powietrze.

Obniż rachunek za gaz dzięki wymianie kotła

Zastanawiasz się, jak obniżyć średnie zużycie gazu w domu? Szybkim zabiegiem możliwym do realizacji w kilka dni jest wymiana starego kotła bez kondensacji na nowoczesny kocioł kondensacyjny. Od 2015 roku nie można już montować kotłów bez kondensacji. Dlatego, jeśli W Twoim domu znajduje się kocioł starszy niż 8 lat – zapewne zużywa on więcej gazu.

W kotłach kondensacyjnych oprócz ciepła wynikającego ze spalania gazu odzyskuje się również ciepło zgromadzone w spalinach. Proces ten polega na schłodzeniu spalin i możliwy jest tylko w kotłach o specjalnej konstrukcji. Podaje się, że kotły marki Vaillant osiągają sprawność większą niż 100% w odniesieniu do wartości opałowej gazu.

Wraz z upływem lat spada również sprawność kotła nawet do 70%. Stare urządzenia poprzez zanieczyszczenie i pojawienie się kamienia na wymienniku tracą na sprawności, przez co nie wykorzystują w pełni spalanego gazu.

Kocioł gazowy kondensacyjny marki Vaillant pomoże zmniejszyć miesięczne zużycie gazu w domu jednorodzinnym

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus

Pamiętaj, że zużycie gazu to nie tylko ogrzewanie budynku w sezonie grzewczym, ale również przygotowanie ciepłej wody przez cały rok. Oczywiście zużycie gazu w budynku modernizowanym na ciepłą wodę będzie mniejsze niż na CO, jednak są to wartości, gdzie warto szukać oszczędności. W nowoczesnych domach pasywnych zużycie energii na ciepłą wodę może być na takim samym poziomie jak na centralne ogrzewanie.

Zużycie gazu w domu – pamiętaj o serwisie urządzenia oraz kontroli parametrów pracy

Jeśli jesteś użytkownikiem kotła kondensacyjnego, również możesz podnieść jego sprawność poprzez przegląd urządzenia, którego dokonuje serwis Vaillant. Czyszczony jest wówczas m.in. wymiennik ciepła, który po zabrudzeniu mocno traci na sprawności. Oprócz czyszczenia w urządzeniu sprawdzany jest stan instalacji oraz nastawy w regulatorze. Może się okazać, że Twój kocioł gazowy nie pracuje optymalnie i np. przegrzewa pomieszczenia. W takiej sytuacji należy sprawdzić nastawy na sterowniku oraz odpowiednio jest zedytować. Koszt serwisu urządzenia jest niewielki, w porównaniu do tego, jakie oszczędności może generować oraz to, że wydłużasz jego żywotność.

Obecnie urządzenia grzewcze posiadają rozbudowany system sterowania, jednak musisz pamiętać, że należy go odpowiednio zaprogramować. Obniżenie krzywej grzewczej spowoduje zmniejszenia temperatury pracy urządzenia, może podnieść stopień kondensacji, przez co zmniejszy się zużycie gazu. Być może Twoje urządzenie nie korzysta ze wszystkich możliwych opcji i np. nie jest sterowane pogodowo, przez co pracuje z maksymalną mocą pomimo małego zapotrzebowania. Serwis Vaillant sprawdza poprawność pracy urządzeń i dąży do tego, aby zużycie gazu w domu było jak najmniejsze.

Kondensacyjny kocioł gazowy to niższy rachunek za gaz

Kondensacyjny kocioł gazowy obecnie konkuruje z pompą ciepła. W nowych budynkach z ogrzewaniem podłogowym pompa ciepła będzie tańszym rozwiązaniem, natomiast tam, gdzie pojawią się wysokotemperaturowe odbiorniki, np. grzejniki – kocioł gazowy może być bardziej ekonomiczny. Zastanawiasz się, jak obliczyć zużycie gazu? Możesz postawić na dedykowane narzędzia, takie jak kalkulator zużycia gazu oraz kalkulator kosztów ogrzewania!

Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) przygotowało kalkulator kosztów ogrzewania, w którym możesz sprawdzić, jaki będzie koszt ogrzewania budynku i porównać go z innymi źródłami ciepła. Niestety w kalkulatorze nie ma informacji o kotłach bez kondensacji, jednak jak wiesz, technologia kondensacji poprawia wydajność kotła, dzięki czemu rachunki są niższe.

Ciekawym rozwiązaniem i najbardziej opłacalnym pod względem ekonomiki pracy urządzeń jest układ hybrydowy, czyli połączenie pompy ciepła z kotłem gazowym. Szukając najtańszego rozwiązania, aby obniżyć miesięczne zużycie gazu w domu jednorodzinnym, skontaktuj się z doradcami Vaillant, którzy pomogą w analizie kosztów i odpowiedzą na pytanie, czy lepsza będzie inwestycja w pompę ciepła, czy zmiana kotła na nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy.

Obniż rachunek za gaz z programem Czyste Powietrze

Obecnie w Polsce funkcjonuje wiele programów wspierających wyminę urządzeń grzewczych na te bardziej ekologiczne. Pamiętaj, że zmiana urządzenia grzewczego na kocioł gazowy kondensacyjny również jest dotowana. Maksymalnie jest to 40% inwestycji i nie więcej niż 6100 zł. Kocioł musi posiadać klasę efektywności energetycznej na poziomie minimum A. Oczywiście wszystkie kotły z oferty Vaillant spełniają warunki programów wymiany urządzeń grzewczych, a niezbędna dokumentacja dostarczana jest wraz z urządzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *