Ergonomiczna łazienka, która jednocześnie zachwyca estetyką to cel wielu inwestorów. Jeżeli jesteście na etapie projektowania tego wnętrza, to podpowiemy, Wam przydatne i ciekawe rozwiązania. Poznajcie praktyczne wskazówki, jak zaprojektować łazienkę.
Jak urządzić funkcjonalną strefę umywalkową?
Projektowanie łazienki można zacząć od strefy umywalkowej. W niej powinna znaleźć się stylowa i funkcjonalna szafka łazienkowa. Dobrze sprawdzi się model podumywalkowy, który ukrywa syfon i przyłącza. W ten sposób aranżacja staje się bardziej elegancka. Oprócz tego można oczywiście wybrać też inne meble łazienkowe. Na pewno nad umywalką zamiast klasycznego lustra dobrze będzie się prezentować szafka z lustrzanym frontem. Może być dodatkowo wyposażona w oświetlenie, które zapewnia komfort korzystania z tej strefy, wykonywania codziennej toalety czy makijażu. Światło może znajdować się nad szafką, gdyż w ten sposób dobrze oświetla całą strefę. Ponadto w jednej linii warto umieścić inne meble do łazienki z oferty meble do łazienki z oferty edinos.pl. Rekomendujemy szafki typu słupek, które świetnie się prezentują i zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania ręczników czy środków czystości. Dobrze sprawdzą się zarówno modele matowe, które będą odpowiednie do minimalistycznej stylistyki, jak i choćby lamelowane – idealne do skandynawskiej aranżacji.
Strefa wannowa lub prysznicowa w nowoczesnym wydaniu
Na pewno strefa wannowa lub prysznicowa może być stylowa i elegancka. Warto postawić na prysznic z płaskim brodzikiem czy też ściankę prysznicową z odpływem liniowym, a także deszczownicą. W ten sposób można zaaranżować niewielką przestrzeń łazienki i znaleźć dodatkowe miejsce, np. na postawienie i podłączenie pralki po drugiej stronie. Przy projektowaniu odpływu liniowego należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków, aby woda nie gromadziła się w łazience i prawidłowo spływała do odpływu.
Niezbędnym elementem takiej aranżacji będą płytki łazienkowe antypoślizgowe. Dobrze sprawdzi się gres, który ma niską nasiąkliwość. Wanny także dobrze się prezentują w nowoczesnej łazience. Jednak zamiast tradycyjnych modeli, warto postawić na takie ze ścianką wannową, dzięki której wanna może też pełnić funkcję prysznica, bez obaw o zachlapanie przestrzeni. Wannę można też zabudować stosując klasyczne płyty gresowe albo płyty szklane. Oczywiście obudowę wanny warto dopasować do mebli łazienkowych. W przypadku zastosowania takich z lamelami na frontach, mogą one znaleźć się także na obudowie wanny. Warto wybrać drewnopodobne, które nie będą butwiały.
Aranżacja ukrywająca przyłącza, czyli ceramika i armatura z montażem podtynkowym
Projektując łazienkę, nie można zapomnieć o zaplanowaniu rozmieszczenia wszystkich przyłączy. Oczywiście warto, by nie były one widoczne. Najlepiej postawić na montaż podtynkowy zarówno ceramiki, jak i armatury łazienkowej. Na pewno dobrze się to sprawdza w przypadku toalet. Aby dopełnić elegancki efekt, można zdecydować się na muszle bezkołnierzowe, które łatwiej utrzymać w czystości. Armatura zarówno wannowa, jak i prysznicowa czy spłuczka mogą także być montowane podtynkowo. Do nowoczesnej stylistyki pasować będzie prosta armatura w chromowanym, srebrnym odcieniu w geometrycznych kształtach. Z kolei bardziej finezyjna, zaokrąglona czy też miedziana będzie doskonałym wyborem do klasycznych aranżacji retro.
Artykuł zewnętrzny.