50 sposobów, aby Twój dom stał się bardziej przytulny

wnetrze domu

Niektóre domy po prostu to mają . Niezależnie od tego, czy jest to przytulny domek, czy przestronne mieszkanie, natychmiast poczują się ciepło i zachęcająco. Sprawiają, że czujesz się jak w domu… ​​nawet jeśli nie jest twój. Jaki jest ich sekret? Ujawniamy małe (w większości darmowe) rzeczy, które możesz zrobić, aby docenić swoją przestrzeń i sprawić, by Twój dom stał się domem. Twoja inspiracja zaczyna się poniżej.

Poznaj 50 sposobów, które sprawią, że Twój dom będzie przytulny!

1. Najlepszy komplement, jaki można przekazać swojemu domowi? „To tak ty „. Jeśli czujesz się swobodnie w swoim otoczeniu, inni też. Projektantka Fiona Parke dodała osobisty akcent do tego londyńskiego domu, układając dywaniki na dywanie i wystawiając książki na stole w jadalni.

2. Zainspiruj się. Dodaj linki do zakładek online. Wyrwij strony czasopisma. Dodaj stylowe nowe pomysły – takie jak ta pomalowana na niebiesko poręcz z mieszkania projektanta wnętrz Hugh Leslie – do swojej tablicy na Pintereście.

3. Pamiętaj, że każdy ma dzień złego domu, nawet właściciele domów w House & Garden . (Chociaż stylowa apteczka pozyskiwana przez Marię Speake z Retrouvius może zdziałać cuda.)

4. Twój styl i okoliczności mogą się zmienić, więc pozwól, aby Twój dom zaadaptował się razem z Tobą. Niedrogie ramki do pudełek umożliwiają tworzenie stale zmieniającego się wyświetlacza niezależnie od nastroju.

5. Pokazuj to, co kochasz i ukrywaj to, czego nie, a nie odwrotnie. Portrety Bloomsbury Group są wyświetlane z pięknymi butelkami po napojach w Charleston, schronieniu babci Cressidy Bell w Sussex.

6. Wyhoduj coś – nawet jeśli to tylko świeże zioła.

7. …I pamiętaj, co nauczyłeś się kochać, gdy tam byłeś. Maria Speake z Retrouvius odłożyła „nieco niewyobrażalną” dębową podłogę tego domu i przekształciła piwnicę w wesoły pokój zabaw.

8. Dom Cressidy Bell w Islington to świątynia koloru; najlepszym przykładem jest turkusowo-czerwona kuchnia. Podobnie pamiętaj, co sprawiło, że zakochałeś się w swoim domu…

9. Wprowadź świat zewnętrzny. Kup książkę kucharską (lub dowiedz się, jak zrobić koktajl) w swojej ulubionej restauracji.

10. Zrób nieoczekiwane. Udekoruj pokój dziecinny tapetą Vivienne Westwood , jak projektantka wnętrz Bunny Turner z Turner Pocock

11. Zaproś kogoś w ostatniej chwili na kolację, drinka, a nawet filiżankę herbaty.

12. Kupuj swoje ulubione rzeczy i tylko swoje ulubione, bez względu na to, czy jest to Fairy Liquid (choć w opakowaniu retro, cętkowanym w mieszkaniu dekoratora Douglasa Mackie ) czy świece Cire Trudon.

13. Nie każdy potrafi zamienić śmieci w skarb jak Maria Speake z firmy rekultywacyjnej Retrouvius. Nie zrzucaj rzeczy na przyjaciół i rodzinę tylko dla własnej wygody. Do tego jest Freecycle lub eBay. Rozdawaj tylko przedmioty, o których wiesz, że mogą z nich korzystać.

14. Zbierz mały stos książek, które marzyłeś o przeczytaniu (nic nie jest obowiązkiem, nic do pracy) i trzymaj go w łatwo widocznym miejscu. Piękne, twarde edycje, takie jak te w tym schemacie Maxa Rollitta , są oczywiście opcjonalne.

15. Wykorzystaj w pełni to, co masz. Potrzebujesz nowego stolika bocznego? Sprawdź, czy masz już coś wyjątkowego ukrytego w szafce, którą można zmienić.

16. Obejmij zużycie. Wycieki się wydarzą. Szczególnie obszary rodzinne muszą być wyrozumiałe. Dekorator wnętrz Henri Fitzwilliam-Lay wybrał błyszczącą farbę do tego rodzinnego domu w zachodnim Londynie, wyjaśniając: „Hale są zawsze pierwszą rzeczą do zrobienia – mogą wyglądać na zniszczone w ciągu kilku miesięcy. Ludzie unikają używania błyszczyka, ponieważ czują, że widać na nim grudki i guzki, ale to dobrze, zwłaszcza jeśli wieszasz dzieła sztuki.

17. Kieruj się instynktem i nie słuchaj krytyki innych. Jeśli chcesz, pozostaw wszystkie ściany w domu w kolorze białym. Lub zainspiruj się Emmą Burns, dyrektorką ds. Projektowania wnętrz w Sibyl Colefax i Johnem Fowlerem , i pokaż dzieła sztuki w łazience (a także tapety)

18. Wieszaj rzeczy na ścianach – nie zostawiaj ich nagich. Marilyn i Julyan Day użyli nieoprawionych portretów, aby zapewnić odrobinę koloru.

19. Zbieraj rzeczy, które Cię uszczęśliwiają. Na ścianach domu Steffanie Brown w zachodnim Londynie, ozdobionych przez Henri Fitzwilliama-Laya , wisi kolekcja gwiezdnych luster z różnych targów antyków.

20. Wykadruj wszystko, co przemawia, na przykład tę starą mapę w łazience Keitha McNally’ego, a nawet odcinki biletów z kina lub koncertu.

21. „Nieformalny salon powinien być miejscem, w którym goście czują się, jakby mogli postawić stopy na meblach, mając wszystko pod ręką”, mówi Nicky Haslam. – Obok sof powinno być miejsce na odpoczynek na wyciągnięcie ręki. Może się to wydawać głupim szczegółem, ale w praktyce jest bardzo ważny”.

22. Myśl kreatywnie. Jorge Almada i Anne-Marie Midy zamontowali swój telewizor na sztalugach – pomysł ściągnięty przez Davida Bowiego, o którym opowiadał im znajomy.

23. Skorzystaj z pamiątek. Dom Ruperta Bevana daje poczucie, że ewoluował w czasie, pełen zachwycających i zabawnych detali połączonych z jego własnymi projektami. (Jeśli jakieś przedmioty są mniej niż atrakcyjne, zawsze możesz je zmienić.)

24. Nie bój się przyznać do porażki. Jeśli wybrana przez Ciebie farba do podłogi lub ściany nie działa i przeszkadza Ci za każdym razem, gdy na nią patrzysz, napraw ją i przejdź dalej. Jeśli wszystko inne zawiedzie, niektóre strategicznie rozmieszczone obiekty mogą ukryć wiele grzechów.

25. Wypróbuj coś, czego się boisz – kolory, wzory lub meble, których normalnie nie używasz.

26. Uprość swoje życie – przekaż wszystko, czego nie używałeś w ciągu 18 miesięcy, do sklepu charytatywnego lub umieść to w Freecycle. Ubrania, buty, naczynia, prace. Właściciele tego domu, udekorowanego przez Davida Bentheima , pozbyli się większości tego, co zebrali przez lata, aby zmniejszyć rozmiar i zacząć od nowa.

27. Książki kucharskie to nie tylko ładne zdjęcia. Ugotuj to, co zawsze uwielbiałeś – co najgorszego może się wydarzyć? Potrzebujesz inspiracji? Zacznij tutaj .

28. Zmień aranżację mebli. Łóżka nie muszą być obok siebie, jak pokazuje projektantka Kate Earle.

29. Bądź wdzięczny za to, gdzie jesteś teraz. Na przykład małe przestrzenie zawsze można sprytnie przeprojektować. Pamiętasz to okropne miejsce, w którym kiedyś mieszkałeś, z dziurawym dachem i okropnymi sąsiadami?

30. Dodaj kolor. Mogą to być poduszki, meble, ściany lub obramowanie. Mogą to być nawet kolorowe mydła lub świece. Dlaczego nie pomalować niekochanego mebla? Albo wyścielić starą szafę kolorowym papierem? Codziennie widzimy tak dużo szarości (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii); odrobina koloru może zdziałać cuda – jak pokazuje to pomieszczenie zaprojektowane przez Eve Mercier.

31. Otwórz butelkę szampana we wtorek wieczorem. Te „specjalne okazje” nie przychodzą wystarczająco szybko.

32. Wydając pieniądze, wydawaj je na rzeczy, których używasz cały czas, aby stały się rzeczami pięknymi. Nowy komplet pościeli, mydelniczka, wycieraczka, miotła. Są to przedmioty poprawiające życie (i niekoniecznie muszą być drogie).

33. Podobnie jak kuchnia w domu Tillmana Koehna, w której miesza się zarówno stare, jak i nowe przedmioty, wykuwaj własne tradycje. Zaplanuj czas na gotowanie dla przyjaciół raz w miesiącu, kupuj kwiaty w każdą sobotę rano lub poświęć niedzielne wieczory na stare filmy.

34. Doceń antyki – ich postarzała patyna wnosi do domu ciepło. Podobnie spójrz na meble ze związanymi z nimi wspomnieniami i pamiątkami. Są tak dobre, jak zdjęcie, przywołując czas lub miejsce.

35. Wykop z tyłu szafki kieliszki do martini i sherry, których nigdy nie używasz. Nawet jeśli używasz ich tylko do świeczników na herbatę. Lub, jak zrobił to projektant wnętrz Ebba Thott w tym domu, użyj ich jako ekspozycji na półce z książkami.

36. Miej sekretny zapas przekąsek dla nieoczekiwanych gości. Właściwie będziesz szczęśliwy , że przyszli; teraz możesz wreszcie otworzyć ten słoik wyśmienitych oliwek, na który patrzyłeś…

37. Zrób coś: koktajle, obraz, bałagan, cokolwiek .

38. Doceń to, co sprawia, że ​​Twój dom jest wyjątkowy i wykorzystaj go w pełni. Wysokie sufity? Wypróbuj wysoki zagłówek.

39. Nie życz sobie tego, czego nie masz, patrz na rzeczy, które masz i używaj ich w nowy sposób. Ta niekochana butelka gorzałki i puszka herbatników Amaretti, których nigdy nie otwierano, można przerobić na deser.

40. Regularnie drukuj swoje zdjęcia i wyświetlaj ulubione, jak w tym domu autorstwa projektanta wnętrz Christophera Leacha. Możesz nawet drukować zdjęcia z Instagrama.

41. Twórz nowe wspomnienia. Właściciele tego domu, Anne-Marie Midy i Jorge Almada, odpowiednio Francuzi i Meksykanie, dokonali odważnej przeprowadzki do Brukseli, a ich dwaj młodzi chłopcy nigdy wcześniej tam nie mieszkali.

42. Zawsze miej świeże kwiaty (są one nie tylko na stoły, ale także do sypialni, o czym świadczy tutaj architekt wnętrz Paolo Moschino ) i świeże pieczywo.

43. Świeczki.

44. Pielęgnuj zapach. Kwiaty. Perfumy. Świeżo upieczone ciasto. Czyste pranie. Mydło do rąk.

45. Przedmioty, z których korzystasz bezbłędnie, każdego dnia powinny być przedmiotami, które kochasz najbardziej.

46. Bądź miły zarówno dla swojego domu, jak i podczas pobytu w domu (zawsze jest samochód, gdy naprawdę chcesz to wszystko wypuścić). Alternatywnie, ten dom zaprojektowany przez Fionę Parke pozwala mówić ścianom.

47. Nie używaj swojego domu tylko jako miejsca do powieszenia kapelusza – nawet jeśli jest to zrobione stylowo w przestrzeni Craiga Hanny. Bądź obecny w swoim domu w każdym tego słowa znaczeniu.

48. Słuchaj więcej muzyki – dźwięk może być jednym z najbardziej sugestywnych wspomnień.

49. Hosting oznacza, że ​​nigdy nie musisz przepraszać. Nie ma nic gorszego niż kucharz, który przed podaniem usprawiedliwia jedzenie. Albo przyjaciela, który nigdy Cię nie zaprosił, bo jego dom nie jest „skończony”. Ciesz się swoją przestrzenią – a co najważniejsze, znajdującymi się w niej ludźmi – w tej chwili. Zainspiruj się Vincentem Freyem, zastępcą kierownika Pierre’a Freya , który stworzył ten stolik kawowy ze stosów czasopism i tafli szkła. „To nasze pierwsze mieszkanie; nie chcieliśmy, żeby wyglądał zbyt perfekcyjnie, jak hotel” – wyjaśnia.

50. Wykorzystaj w pełni każdy centymetr. Gotuj w swojej kuchni. Zanurz się w wannie. Jedz przy stole. Czytaj w słonecznym kącie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *