Czy siłownia w domu ma sens? Czy trening w domu daje efekt?

silownia w domu

Od pewnego czasu możemy zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania treningami. Coraz więcej osób docenia korzyści, jakie przynosi regularna aktywność fizyczna i decydują się na rozpoczęcie swojej przygody ze sportem. Możemy robić to na wiele sposobów – biegać i ćwiczyć w terenie czy uczęszczać na siłownię. Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie, które ma coraz więcej zwolenników. Jest nim stworzenie własnej, domowej siłowni. Czy jednak ma to sens? Czy treningi w domu mogą być efektywne? Przekonajmy się.

Siłownia w domu – czyli co?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest domowa siłownia. Wiele osób myśląc o niej wyobraża sobie duże, przestronne pomieszczenie, w którym znajdują się wszystkie sprzęty do ćwiczeń, które znamy z tego typu obiektów. W związku z tym szybko porzucają myśl o organizacji miejsca do ćwiczeń w swoim domu uznając, że zwyczajnie nie mają na to miejsca. Tymczasem wcale nie musi tak być. Domowa siłownia może być pomieszczeniem, a nawet jego fragmentem, w którym wygospodarujemy miejsce do ćwiczeń oraz umieścimy kilka podstawowych sprzętów mogących pełnić różne funkcje i pomagać nam w trenowaniu różnych partii ciała. Doskonałym przykładem może być chociażby drabinka gimnastyczna. Zamontowana do ściany pozwala trenować ramiona, poprzez podciąganie się, nogi, poprzez wykonywanie przysiadów czy wymachów oraz brzuch czy mięśnie pleców. Jednocześnie zajmuje naprawde niewiele miejsca. Dlatego też jeśli zastanawiamy się czy siłownia w domu ma sens, ponieważ nie dysponujemy nieograniczoną ilością miejsca – warto uświadomić sobie, że nie jest ono wcale tak konieczne, jak mogłoby się wydawać.

Zalety i wady posiadania siłowni w domu

Posiadanie własnej siłowni w domu ma wiele korzyści. Przede wszystkim oszczędzamy czas oraz pieniądze. Choć początkowo jej zorganizowanie może wydawać się być kosztowną inwestycją wydane środki szybko się zwrócą, ponieważ nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na karnety czy dojazd. Sam dojazd również zajmuje sporo czasu – mając miejsce do ćwiczeń we własnym domu możemy zaoszczędzić nawet kilka godzin tygodniowo. Kolejną zaletą siłowni w domu jest prywatność. Nie musimy bać się oceny czy krępować innych osób. Co więcej, ćwiczyć możemy zawsze, gdy tylko znajdziemy na to czas, dzięki czemu nawet gdy jestesmy zapracowani możemy znaleźć choć moment, by zadbać o swoją formę. Minusem siłowni w domu może być za to spadek motywacji. Mając świadomość, że mamy miejsce, gdzie możemy ćwiczyć w zasięgu ręki możemy odczuwać pokusę przesunięcia treningu na później lub zrezygnowania z niego. Nie mamy również dachowej porady ze strony trenerów jak prawidłowo wykonywać niektóre ćwiczenia. Jest to wadą przede wszystkim dla osób początkujących, które mogą wyrządzić sobie krzywdę złą techniką wykonywania treningu. Niemniej jednak ewentualne zalety znacznie przewyższają wady.

Trening w domu – czy może być efektywny?

Odpowiedzmy na drugie pytanie zawarte w tytule. Czy ćwiczenia w domu mogą być efektywne i przynieść nam oczekiwane efekty? Odpowiedź brzmi, tak. Osoby ćwiczące w domowej siłowni mogą tak samo skutecznie pracować nad zgubieniem kilogramów czy nad wypracowaniem masy mięśniowej, jak i te które ćwiczą na mieście. Do osiągnięcia dobrej formy nie potrzebujemy bowiem wcale kilkudziesięciu różnorodnych sprzętów. Jeśli będziemy sumiennie przykładać się do ćwiczeń oraz pamiętać o tym jak ważna jest regularność możemy osiągnąć oczekiwane efekty również w domowej siłowni. Kluczowe znaczenie ma bowiem nie to, gdzie ćwiczymy lecz jak. Pokazują to liczne przykłady osób, które dopiero ćwicząc we własnym domu zauważyły zmiany w swojej sylwetce.

Podsumowując, jeśli dysponujemy nawet ograniczoną przestrzenią a przy tym mamy sporą motywację do ćwiczeń domowa siłownia jak najbardziej jest rozwiązaniem sensownym, które może przynieść oczekiwane efekty. Co więcej, stworzenie miejsca do ćwiczeń może sprawić, że również osoby nam bliskie zaczną dostrzegać korzyści płynące z regularnych treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *